وبلاگ نوبت شما

انعکاس شلیک گلوله یک مداح در شبکه‌های اجتماعی

به روز شده:  19:41 گرينويچ - پنج شنبه 02 ژانويه 2014 - 12 دی 1392

صفحه اینستاگرم محمود کریمی؛ مداحی که 'دست به اسلحه شدنش' خبرساز شده است

در روزهای گذشته انتشار خبر "اسلحه کشیدن یک مداح معروف" به دنبال یک حادثه رانندگی در اتوبان بابایی تهران واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها به دنبال داشته است.

برخی سایت‌های خبری ایران گزارش داده‌اند که چند شب پیش خودروی یکی از مداحان معروف ایران با یک خودرو پژو ۲۰۶ که سرنشین آن یک زوج جوان بوده‌اند در یکی از اتوبان‌های شهر تهران تصادف کرده است. این حادثه منجر به درگیری لفظی بین سرنشینان دو خودرو و شلیک گلوله با سلاح کمری از سوی فرد مداح شده است.

سایت اصول‌گرای ندای انقلاب در کلیک مطلبی با عنوان "جزئیات حمله اراذل و اوباش به محمود کریمی و ماجرای تیراندازی"، این مداح را محمود کریمی معرفی کرده و نوشته است: "او مجوز حمل سلاح دارد و برای دفاع از خانواده خود ابتدا تیراندازی هوایی کرده و سپس به ماشین شلیک کرده است."

خبرگزاری رسمی کلیک ایرنا به نقل از سایت پارسینه نوشت: "این اولین بار نیست که موضوع کلت کشیدن چهره‌های معروف خبر ساز می‌شود. موضوعی که هر از چندگاهی در فضای خبری کشور داغ می‌شود و خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شود."

طرفداران و مخالفان آقای کریمی در گوگل‌پلاس به طور گسترده به این حادثه پرداخته‌اند

#من_ کلت _میخوام

خبر استفاده از اسلحه توسط این مداح شناخته شده در ایران هشتگ‌های کلیک #کلت، کلیک #من_ کلت _میخوام و حتی کلیک #مداح را خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی داغ کرد.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با این مساله شوخی کردند و انتقادهایی را درباره رفتار تبعیض آمیز و برخورد دوگانه با شهروندان مطرح کردند.

برای مثال کاربری به نام پیکانکلیک توییت کرد: "در مملکتی زندگی می‌کنیم که بازی کردن با تفنگ آبپاش برای ۹۹% مردم جرم محسوب می‌شود ولی با کلت تیراندازی کردن برای ۱% دفاع محسوب می‌شود."

تعدادی از کاربران از جمله کاربری به نام فاطمه از "اراذل و اوباش" خوانده شدن سرنشینان پژو توسط طرفداران محمود کریمی انتقاد کردند.

فاطمه در کلیک گوگل‌پلاس پرسیده است: "اینها چه اراذل و اوباشی بودند که به خودروی مداح مشهور حمله کرده‌اند اما بجای اینکه آنها مسلح باشند طرف مقابل مسلح بوده و تیراندازی کرده است؟ اگر اراذل و اوباش بودند چرا به جای اینکه آنها فرار کنند به کلانتری مراجعه کردند و اقدام به گزارش حادثه و شکایت کرده‌اند؟"

یک کاربر دیگر به نام علی قلهکی نیز در گوگل‌پلاس کلیک این سوال را مطرح کرده که "چرا عادت داریم از اقدامات اشتباه یک مداح چون پشت اسم هیئت پنهان است دفاع کنیم!"

او نوشته که دو سال قبل هم درباره "موتور بازی حاج محمود و رفقایش در جاده چالوس" کلیک مطلبی نوشته بود و گفته بود "کمترین گناهش این است که سایر مردم از این موتورها نمی توانند استفاده کنند."

خبر حضور حسن رعیت (حسن میرکاظمی) در ماشین محمود کریمی که توسط برخی کاربران شبکه‎‌های اجتماعی و کلیک سایت آینده منتشر شده نیز واکنش‌هایی را به دنبال داشته است.

پیش‌تر و در جریان ناآرامی های انتخابات ۸۸، عکسی از حسن رعیت، کلت به دست و پشت موتور منتشر شده بود.

علی قلهکی در مطلب گوگل‌پلاس خود نوشته که "ایشان با رفیق گرمابه و گلستان خود یعنی حسن رعیت در حال تردد بودند که درگیری پیش می آید و کلت را هم حسن آقای رعیت خدمت ایشان می دهند و اقدام به تیراندازی می کنند."

سوال دیگری که توسط برخی از کاربران گوگل پلاس از جمله کلیک پلاس لاگ مطرح شده این است که "چه کسی اجازه حمل سلاح کمری را به یک مداح! داده است؟ چرا این مداحان خود را مصون از تعقیب قانون و فراتر از شهروندان عادی می‌بینند؟"

کلیک کارتون مانا نیستانی با عنوان "مداح مسلح" که توسط سایت ایران وایر منتشر شده نیز بارها توسط کاربران توئیتر و فیسبوک به اشتراک گذاشته شده است. او در توضیح این کارتون نوشته: "اندر حکایت هفت‌ تیر کشی حاج محمود کریمی مداح معروف در اتوبان شهید بابایی"

'شلیک به مداحی'

اما محمد مهاجری در مطلبی با عنوان از "کلیک شلیک مداح تا شلیک به مداحی" در وبلاگ سایت خبر آنلاین از حمله به مداحی به بهانه این اتفاق انتقاد کرده است.

او درباره انعکاس این خبر نوشته: "صدای گلوله یک مداح معروف در یکی از بزرگراه‌های تهران، گرچه لحظاتی بعد از شلیک، محو شده است، اما صفیر آن در صفحات رسانه های مجازی، هرلحظه بلندتر می شود."

در این نوشته که بیش از صد و هفتاد نظر زیر آن منتشر شده، آمده است: "حرف من در اینجا درباره اقدام مداح مزبور نیست. او اگر خلافی مرتکب شده باید سزایش را طبق قانون ببیند. سخن بر سر این است که جریانی به راه افتاده تا به بهانه رخداد مزبور، تیغ بر عزاداری و نوحه خوانی بکشد."

برخی کاربران نگاهی طنز به این ماجرا داشته‌اند

'ذیربط‌ها را ذیصلاح نمی‌دانیم'

در این میان هستند کسانی که ریشه انتشار اینگونه اخبار در فضای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را نتیجه عملکرد "مسئولان ذیربط" می‌دانند.

محمد معینی، در وبلاگش به نام کلیک "راز سر به مهر"، سکوت مراجع ذیربط، اهل خودی و ناخودی بودن آنها و لاپوشانی‌ها را علت انتشار اینچنین اخبار دانسته است.

او نوشته: "دو گروه شکل گرفته‌اند؛ گروهی متعصبانه دارند توجیه می‌کنند، گروهی دارند متعصبانه حمله می‌کنند."

آقای معینی در ادامه نوشته است: "متاسفانه تاب سکوت نداریم تا مراجع ذیربط رسما اعلام موضع کنند. صبر هم بکنیم، آنچه که گفته شود اگر خوشایندمان نباشد، رد می‌کنیم. ذیربط‌ها را ذیصلاح نمی‌دانیم. شاید بیشتر به این دلیل که این مراجع پیش‌تر بارها ثابت کرده‌اند اهل خودی/ناخودی و لاپوشانی‌اند. مخالفان مداح توضیحات او را نمی‌پذیرند. موافقانش دارند بادش می‌زنند، عرق‌اش را خشک می‌کنند، کُری می‌خوانند."

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 

نظرات 5 از 183

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.