ناظران می‌گویند...

گروه پالت و زیبایی‌شناسی سانسور

به روز شده:  19:09 گرينويچ - پنج شنبه 30 ژانويه 2014 - 10 بهمن 1392

گروه موسیقی پالت در یک برنامه تلویزیونی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نشان ندادن ساز را مسخره کرده است.

این مضمون اغلب گفته هایی بود که در شبکه ­های اجتماعی دست به دست می­‌گشت و لینک به لینک کاربران بیشتری را به تماشای پانتومیم این گروه موسیقی دعوت می­‌کرد.

گفته ­­ای که در سفیدی میان کلماتش، دو ناگفته مهم را در خود جای داده بود؛ همین­که پانتومیم، حضور ساز را لو داده و شکل آن را نشان داده و مخاطب توانسته بود آن شکل را در ذهن مجسم کند، و دوم آنکه پانتومیم، سیاست نشان ندادن ساز را آشکارا و مقتدرانه به سخره گرفته و مخاطب، بازی را فهمیده، نشانه را رازگشایی کرده و دلالت آن را موثر دانسته بود.

تماشای ساز در صدا وسیما ممنوع است. نشان دادن جسم ساز، نشان دادن به دست گرفتن ساز و نشان دادن نواختن آن ممنوع است.

هر چند حضور موسیقی (صدا) هم خودش مدیون سیاست­های یک بام و دو هوای مسئولان و چه بسا لطف امیرانه آنان به رغم دل­چرکینی و اعتقادات قلبی­شان به خطرناکی موسیقی باشد.

حاکمیت فرهنگی در تمامی این سال­ها در ارتباط با جسم ساز و حالت نواختن آن در شبکه ­های داخلی مطلقا کوتاه نیامده است.

"هر چند حضور موسیقی (صدا) هم خودش مدیون سیاست­های یک بام و دو هوای مسئولان و چه بسا لطف امیرانه آنان به رغم دل­چرکینی و اعتقادات قلبی­شان به خطرناکی موسیقی باشد، حاکمیت فرهنگی در تمامی این سال­ها در ارتباط با جسم ساز و حالت نواختن آن در شبکه ­های داخلی مطلقا کوتاه نیامده است."

در واقع جسم ساز به همراه حالت نواختن آن سانسور می‌­شود؛ مطابق با ترمینولوژی فرهنگ و ارشاد اسلامی‌اش، جسم ساز و نشان دادن حالت نواختن آن مشمول ممیزی است؛ هر چند به هر حال صدای ساز هست اگرچه منبع آن غایب باشد.

گروه پالت، برای نشان دادن حالت نواختن ساز از پانتومیم استفاده و ساز غایب را با نشان دادن امکان حضورش ظاهر و منبع صدا را با نشانی دادن غیبتش احضار کرده­ است.

در بازی پانتومیم گروه پالت، ساز نیست، اما صدای آن هست.

صدای ساز و موسیقی، وقتی حالت نواختن ساز و نشان دادن جسم و شکل آن سانسور می‌­شود، خود به تنهایی دال محکمی بر حضور ساز است.

اما گروه پالت، با استفاده از نشانه غایب، یعنی نواختن ساز غایب، این دلالت را یک بار دیگر، از نو و به خوبی عیان و باورپذیر ساخته و از آن سو، مخاطب، آنچه گروه پالت احتمالا می­خواسته بگوید را شنیده و خود در تصور منبع صدا و تجسم شکل ساز، عیش به زعم سیاست­های صدا و سیمایی، خطرناک و بایسته ممیزی را کامل کرده و تا ته خط رفته است.

این اما اولین بار نبود که نشانه غایب پا به حوزه خط قرمزهای سیاست­های فرهنگی و نمایشی حاکم می‌­گذاشت؛ نشانه امر غایب، نشانه­ ای که از یک غیبت خبر می دهد.

خیلی پیشتر از تجربه گروه موسیقی پالت در تلویزیون، در یک عرصه نمایشی دیگر، حضور سرکشانه و هوشمندانه ­ای را آزموده بود.

در تئاتر چند سال اخیر، و خصوصا در آثار متاخر یک کارگردان صاحب سبک، «اسمشو نبر»هایی تبدیل به حرکت لب­ها شده و ناگفته ­های بسیاری برای مخاطب، از طریق خواندن لب­های بازیگران آن نمایش­ها افشا شده بود.

هرچند که آن گفته ­ها/ناگفته ­ها از مرحله صدا باز ماند و هرگز در فضا طنین­ انداز نشد.

محمد یعقوبی، برای اولین بار لب زدن کلمه­ های سانسور شده متن­ها را از نمایش ماچیسمو آغاز کرد.

نمایش ماچیسمو سال ۱۳۸۷، بر اساس یکی از رمان­های مهم گراهام گرین؛«کنسول افتخاری» به صحنه آمد.

هر چند لحن کمابیش طنزآمیز نمایش ماچیسمو، رمان بسیار تلخ و آن پایان نفس­گیر و سنگین «کنسول افتخاری» را به تجربه ­ای همه ­پسند تبدیل کرد، اما تکنیک «لب زدن»بازیگران نمایش یعقوبی توانست جان رمان گرین را در نمایشی کردن رابطه­ های پیچیده و عشق ­های ممنوع گراهام گرینی از خطر حفظ کند تا چیزی از اثر گراهام گرین بر صحنه باقی بماند.

یعقوبی، برای بار بعدی، تکنیک لب زدن را در نمایش «خشک­سالی و دروغ» به اوج رساند.

"[…] ، نشانه غایب عرصه کتاب، مطبوعات و رسانه ­های چاپی در دوران اصلاحات دوم خردادی بود، تا پیش از آنکه خودش هم از متن­ها سانسور شود. […] از یک غیاب خبر می‌داد و خواننده متن به عادت می­دانست آنجا لحظه سانسور است و جریان متن متوقف و چیزی که باید گفته می­‌شده و دانستن­ش الزامی بوده غایب شده است."

این­بار او تکنیک لب زدن را با حرکات آهسته بدن هم آمیخته کرد. به این معنا که درست در لحظه ممیزی، کلمه یا کلماتی که نباید گفته می‌­شد روی لب­های بازیگران می‌­آمد و همزمان حرکاتشان هم کند slow motion می­شد.

صدایی در فضا شنیده نمی‌­شد اما حرف نمایش گفته می‌­شد. با پانتومیم، با حرکت، نشانه غایب خلق شده و دال بر چیزی که نبود می‌­شد، بر چیزی که به سادگی امکان بودن داشت اما نبود.

نشانه غایب اینجا ولی تنها بر غیبت چیزی که باید حضور داشت ولی نداشت دلالت نمی­کرد.

حرکات آهسته و لب زدن­های کند بازیگران نمایش، نشانه غایبی بود که بر یک «هست» هم حکم می‌­داد: چیزی که می­‌بایست بود، نبود ولی، سانسور آنجا در میان نشسته بود.

نشانه غایب در کارهای محمد یعقوبی، دال بر سانسور و سایه سنگین­ش است، بر چیزی که حرکات بازیگران را کند و حضور سنگین­ش بر عرصه حرکت، جریان عادی نمایش را مختل می­کند.

و مگر آزادی، همین آزادی «حرکت» نیست؟ یعقوبی برای این تدبیر در جهان نمایشی ­اش، خود عنوان «زیبایی ­شناسی ممیزی» را برگزید؛ عنوان گویایی­ که نشان می­‌دهد چطور سانسور و ممیزی، خود حتی می­‌تواند ابزار دست آفرینشگر در خلق «امر زیبا»(کلیشه «سانسور؛ سبب امر خلاقه»؟ شاید) باشد.

با اینحال نشانه غایب اگر در حوزه ­هایی تبدیل به ابزار آشنای «زیبایی­ شناسی ممیزی» شد، در حوزه­ های غیرنمایشی، گاهی تنها یک نشانه بود و بس؛ یک نشانه آشنا که امروزه دیگر قابلیت دارد بخشی از نوستالژی یک نسل از روزنامه­ نگاران و اهالی نشر و کتاب ایران باشد: […]

[…] ، نشانه غایب عرصه کتاب، مطبوعات و رسانه ­های چاپی در دوران اصلاحات دوم خردادی بود، تا پیش از آنکه خودش هم از متن­ها سانسور شود.

[…] از یک غیاب خبر می­داد و خواننده متن به عادت می‌­دانست آنجا لحظه سانسور است و جریان متن متوقف و چیزی که باید گفته می­‌شده و دانستن­ش الزامی بوده غایب شده است.

کروشه-سه­ نقطه، جای گفتن را معلوم می­‌کرد بدون آنکه زیبایی بیافریند، با این‌حال کارکردش در ابراز سکوت سخن، خلاقانه، موجز و گویا و شاید همین گویایی ­اش، دلیل سانسورش بود. (جالب اینجاست که محمد رضایی ­راد؛ کارگردان تئاتر، این پانتومیم متنی را برای اولین بار تحلیل کرد و «نشانه ­شناسی سانسور و سکوت سخن» را عنوان کتابی گذاشت که مشخصا درباره کارکرد نشانه­ شناسانه کروشه-سه ­نقطه نوشت.)

هر چه باشد، نشانه غایب، نشانه­ ای که از یک غیاب خبر می‌­دهد؛ باطل­ کننده سحر سانسور است.

"[…] سانسور شد و اصحاب مطبوعات مدتهاست که می­دانند نشانه غایب دیگری چون صفحه ­به­ اعتراض ­سفید­ گذاشته ­شده هم از چاپخانه سر سالم بیرون نمی‌­برد."

آمده است که از آن نکته پنهان باریک مرموز، آن سخن ناگفته، کلمه ­ای که تبدیل به صدا نشده، حرفی که از متن جامانده، یا از آن حضوری که خودش منع اما اثرش در فضا طنین­ انداز شده بگوید.

آمده است بگوید، آنچه که باید باشد نیست اما، «امکان» حضورش هست و تمامی ابزارهای موجود در انکار حضورش ناتوانند.

زبان نظام بی­نهایت نشانه ­هاست و همیشه نشانه­ ای آن بیرون هست برای آنکه فاش کند، چیزی آنجا و در پرده سانسور نشسته و مدلول از رسیدن باز مانده است.

نشانه غایب، ابزار قدرتمند گویایی است، هر چند به زودی خودش هم سانسور شود.

[…] سانسور شد و اصحاب مطبوعات مدت­هاست که می­‌دانند نشانه غایب دیگری چون صفحه ­به­ اعتراض ­سفید­ گذاشته ­شده هم از چاپخانه سر سالم بیرون نمی میرد.

با این همه امیدوار باشیم که نشانه غایب همیشه راهش را پیدا می­کند.

نشانه غایب از چیزی می­‌گوید که نیست و نیست­ و نابود کردن چیزی که از نیست می‌­گوید، برای نظام همیشه ترس­ خورده سانسور، سخت، فرساینده و گاهی حتی ناشدنی ­ست، چرا که سانسور به نشانه غایب همیشه یک گام بزرگ را از پیش باخته است.

نظرات

برای این موضوع نمی توان اظهارنظری ارسال کرد

بخش نظرات
 
 

نظرات 5 از 7

 

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.