'سربازان‌مان را آزاد کنید'

حق نشر عکس
Image caption عکسی که توسط جیش‌العدل از این پنج سرباز منتشر شده به شکل‌های مختلف بازنشر داده شده است

دومین موج کمپین کاربران ایرانی شبکه‌های مجازی برای آزادی ۵ سرباز گروگان گرفته شده توسط جیش‌العدل با درخواست رفع فیلتر توییتر در ایران همراه شد.

براساس گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا دومین مرحله این کمپین که از عصر پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد، باردیگر هشتگ FreeIranianSoldiers# را داغ کرد و به موضوع پرطرفدار شبکه های اجتماعی به ویژه توییتر تبدیل کرد.

یک هفته پیش از آن، پنج شنبه ۱۷ بهمن ماه، خبری درباره ربوده شدن ۵ سرباز ایرانی در منطقه جکیگور در سیستان و بلوچستان و در نزدیکی مرز پاکستان منتشر شد و پس از آن گروه جیش‌العدل با انتشار عکسی از این پنج نفر اعلام کرد که این سربازان را به گروگان گرفته است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر واکنش‌ها در شبکه های مجازی با هشتگ‌ FreeIranianSoldiers# ، سربازان ایرانی را آزاد کنید آغاز شد.

"شهر من شهری است که پشت سربازهایش شاهی نیست، پشتشان خالی است" ، "در بازی شطرنج هم زدن سرباز افتخاری ندارد" و یا "سلامتی پنج تن، سرباز، سرباز، سرباز، سرباز و سرباز" از نمونه واکنش‌هایی بود که در گوگل‌پلاس و فیسبوک بارها بازنشر شده است.

بیش از ۲۵ هزار کاربر اینترنت (تا زمان تنظیم این نوشته) با امضای نامه‌ای‌ خطاب به بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، ممنون حسین، رئیس جمهوری پاکستان و پیتر مارور، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و از آنها خواسته‌اند برای سلامت و آزادی این سربازان و بازگشت آنها تلاش کنند.

این نامه توسط هنرمندان و بازیگرانی چون حامد بهداد هم در فیسبوک بازنشر شده است.

در میان طرح‌های مختلفی که در واکنش به این واقعه در فضای مجازی منتشر و باز نشر شده است می‌توان به طرح‌هایی از مانا نیستانی و بزرگمهر حسین پور اشاره کرد.

حق نشر عکس
Image caption صفحه فیسبوک بزرگمهر حسین‌پور، کارتونیست ایرانی

'تقلای رسانه‌ای مشکوک'

با این کمپین اینترنتی که در رسانه‌های داخلی ایران و برخی رسانه‌های غیر فارسی زبان هم انعکاس پیدا کرده، مخالفت‌هایی هم شده است.

از آن جمله سایت اصول‌گرای رجانیوز این کمپین اینترنتی را "تقلای رسانه‌ای مشکوک" دانست و آن را سواستفاده از یک موضوع فراگیر برای تمرین موج سازی رسانه‌ای در فضای مجازی تفسیر کرد.

رجانیوز در مطلبی با عنوان "تلاش رسانه ای به ظاهر دلسوزانه فتنه گران برای آزادی ۵ سرباز ایرانی" نوشته: "تلاش برای موج سازی برای آزادی گروگان های ایرانی در چند روز اخیر نه از سر دلسوزی برای آنها که تمرینی برای درست کردن موج های رسانه ای در فضای مجازی است"

حق نشر عکس
Image caption در پوستر اینترنتی که دست به دست شده کاربران خواستار رفع فیلتر توییتر شده‌اند

'توییتر را آزاد کنید'

درخواست از مسئولین برای رفع فیلتر توییتر و فیسبوک همزمان با دومین دور کمپین برای سربازان به گروگان گرفته شده در ایران مطرح شد.

در یکی از پوسترهای اینترنتی که منتشر شده است از مسئولین خواسته شده که با رفع فیلتر توییتر به این کمپین کمک کنند.

شبکه های اجتماعی چون توییتر و فیسبوک در ایران فیلتر است اما مقامات رسمی بلندپایه و برخی سایت‌های خبری به طور رسمی از این شبکه‌های استفاده می‌کنند و اظهارات متناقضی درباره استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایران مطرح می‌شود.

همزمان با داغ بودن درخواست‌ برای آزادی این سربازان، گروه جیش العدل با انتشار بیانیه‌ای در وبلاگ خود از ایران خواسته برای آزادی مرزبانان ایرانی، ۳۰۰ زندانی سنی را آزاد کند.

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و امور کنسولگری وزارت خارجه ایران نیز ساعاتی پس از آن از انجام رایزنی‌هایی برای آزادی مرزبانان ایرانی خبر داده است.

باید منتظر بود و دید که سرانجام این گروگانگیری و کمپین گسترده ای که برای نجات جان این سربازان به راه افتاده است، به کجا می‌انجامد.