میدان دیجیتال: اعتراضات اوکراینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

اگر در اوکراین باشید و از وسوسه ماندن در میدان استقلال کی‌یف عبور کنید و به خیابان‌های دیگر بروید، شاید تازه متوجه دوپارگی یا چند پارگی افکار عمومی در اوکراین بشوید.

در شبکه‌های اجتماعی هم همین است، اگر از ده‌ها اکانت توییتر و فیس بوک و وبلاگ‌ها و وب سایت هایی که "میدانی‌ها" در اینترنت درست کرده‌اند بیرون بیایید و سری به اکانت‌های اینترنتی مخالفان میدانی‌ها بزنید باز متوجه این چندپارگی افکار عمومی می‌شوید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ویدیوی "من یک اوکراینی هستم" (به زبان انگلیسی) بیش از هفت میلیون بار در یوتیوب دیده شده

بخشی از مردم اوکراین پیوستن به اتحادیه اروپا و غربی شدن را می‌خواهند، اما بخشی از آنها طرفدار رئیس جمهوری که به شکل دموکراتیک انتخاب شده، هستند و می‌گویند این اعتراضات کودتا علیه دولت است. گروهی هم فکر می‌کنند پیوستن به اتحادیه اروپا دردی از آنها دوا نمی‌کند و آنها را به سرنوشت کشورهایی مثل یونان دچار خواهد کرد.

گروهی دیگر هم از پیوستن نئونازی‌ها به معترضین نگرانند و تصاویری از انداختن مجسمه‌های لنین و برپایی نشان‌های نئونازی منتشر می‌کنند.

گروهی از مردم یادبود معترضان کشته شده در میدان را به عنوان قهرمان برگزار می‌کنند و برخی از استفاده واژه قهرمان برای معترضان کشته شده انتقاد می‌کنند و یادآوری می‌کنند که بر اثر خشونت معترضان ده‌ها نیروی پلیس هم کشته شده‌اند. چند خیابان آنطرف‌تر از میدان، در یک بار گروهی از مردم موسیقی جاز گوش می‌دهند و کاری به کار خشونت‌های میدان ندارند.

بسیاری از میدانی‌ها از دزدیده شدن حرکتشان توسط " فرصت طلبانی" مثل تیموشنکو نگرانند. برخی می‌گوند تظاهر کنندگان از غربی‌ها پول می‌گیرند. برخی میدانی‌ها هم در فیس‌بوک و ویدیوهای مختلف می‌خواهند نشان دهند که معترضین از اقشار مختلف جامعه هستند، از غربی‌ها پول نمی‌گیرند و هدفشان تنها کنار رفتن دیکتاتورها و سیاستمداران فاسد و رسیدن به آزادی است.

لحظه به لحظه یک اعتراض

پوشش رسانه‌ای معترضان اوکراینی در اینترنت گسترده بوده است. از آغاز اعتراض‌ها حاضرین در میدان استقلال کی‌یف با استفاده از توییتر و فیس بوک و وبسایت‌های مختلف اطلاع رسانی و سازماندهی کرده‌اند.

اگر هشتگ #euromaidan یا #digitalmaidan را در توییتر را دنبال کنید، می‌توانید لحطه به لحظه از وضعیت معترضین و نظراتشان مطلع شوید. کاربران مختلف در توییتر و فیس بوک و همچنین صفحه فیس بوک یورو میدان با انتشار عکس‌های مختلف تصاویری از خشونت پلیس و مقاومت معترضان را نشان می‌دهند.

وبسایت دیجیتال میدان حرکت‌های رسانه‌ای و شهروند خبرنگاری را سازمان‌دهی می‌کند. بخشی از این وب سایت حرکت‌های دسته‌جمعی توییتری که به "توفان توییتری" مصطلح است را برنامه ریزی می‌کند. در این وبسایت هر روز تعدادی توییت منتشر می‌شود که بیانگر نظرات معترضین در دفاع از اهدافشان و انتقاد از دولت و پلیس است. این وبسایت از طرفدارانش می‌خواهد که در یک ساعت مشخص همه این توییت‌ها را بازنشر کنند. توصیه‌هایی هم برای اطلاع رسانی و کمپین موفق و در عین حال امن در این وب سایت دیده می‌شود.

حق نشر عکس digitalmaidan.com
Image caption وبسایت دیجیتال میدان اطلاع رسانی معترضان را سازماندهی می‌کند

"من یک اوکراینی هستم"

شاید یکی از تصویرهایی که بیش از هر تصویر دیگری از اعتراضات اوکراین در اینترنت دیده شده است، ویدیویی است در یوتیوب که در آن یک دختر اوکراینی وسط میدان استقلال از خواسته‌های خودش به عنوان یکی از معترضین اوکراینی صحبت می‌کند. او در این ویدیو می‌گوید که هدف معترضان رسیدن به آزادی و مبارزه با دیکتاتوری است.

این ویدیو که تا کنون بیش از هفت میلیون بار دیده شده، بارها در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده و توجه بسیاری از رسانه‌های جهان را به خود جلب کرده است. در زیر این ویدیو در یوتیوب بیش از ۳۵ هزار نظر منتشر شده است که اغلب آنها از معترضان میدان حمایت می‌کنند. اما برخی انتقادها هم در بین این نظرها دیده می‌شود، از جمله اینکه برخی می‌گویند معترضان از کشورهای غربی پول گرفته‌اند یا این ویدیو، تبلیغی برای اتحادیه اروپاست. حرفه‌ای ساخته شدن ویدیو توسط یک کارگردان حرفه‌ای هم از جمله مواردی است که باعث شده برخی بگویند این ویدیو لزوما "مردمی" نیست.

معترضان اما شاید در پاسخ به همین انتقادها صفحه فیس بوکی هم راه انداخته اند به نام " میدانی‌ها" که در آن چهره‌های مختلف اعتراضشان را در قالب عکس‌ها و قصه‌های شخصی معترضان نشان می‌دهند.