در برنامه نوروزی بی‌بی‌سی چه خبر است؟

Image caption ستار و مرتضی آهنگ نوروزی امسال را برای بی‌بی‌سی فارسی می‌خوانند

بی‌بی‌سی فارسی برای نوروز امسال برنامه‌ای بسیار تفریحی تدارک دیده است. برنامه نوروزی امسال قسمت‌های متنوعی دارد؛ از اجرای زنده موسیقی در لحظه تحویل سال تا مسابقه فوتبال و آشپزی.

سفره هفت سین را در استودیوی بی‌بی‌سی پهن می‌کنیم و با ترکاندن توپ به استقبال سال ۱۳۹۳ می‌رویم. خلاصه، قرار است با این برنامه‌ها لحظه خوشی را برای شما فراهم و تحویل سال را در خاطرتان جاودانه کنیم.

منصور و ۲۵ بند با اجرای زنده، لحظه تحویل سال در استودیوی بی‌بی‌سی همراه شما و مهمانان برنامه خواهند بود. هوشمند عقیلی، هاتف، ستار و مرتضی، هنگامه، سامی بیگی و شهیاد هم در ادامه برنامه کارهای خاطره‌انگیزشان را با تنظیم جدید، تر و تازه، برای شما اجرا خواهند کرد.

ببینید: نازنین معتمدی،‌ تهیه کننده ارشد جشن نوروزی بی بی سی،‌ در این باره توضیح می دهد

ویژگی این برنامه‌ها در تازگی و خاطره انگیز بودنشان است. بهزاد بلور در سفر به آمریکا خواننده‌های چند نسل مختلف را مهمان کرده تا با اجرای متفاوتی از ترانه‌های آشنا و پر خاطره‌‌شان لحظه تحویل سال را در کنار شما باشند.

هوشمند عقیلی، خواننده پیشکسوت ایرانی که بیش از ۱۳۶ آهنگ را در کارنامه خود دارد با ما خواهد بود تا دو ترانه ماندگارش را با تنظیم جدید و همراهی ارکستر اجرا کند. این دو ترانه سال‌ها قبل در اجراهایی بزمی از رادیو و تلویزیون ملی ایران پخش شده است.

Image caption مصاحبه سیاوش اردلان با رعنا رحیم‌پور بین دو نیمه مسابقه فوتبال

ستار و مرتضی، ترانه جدیدی را با همراهی دهل، سرنا و پیانو با هم اجرا خواهند کرد که برای نوروز ۹۳ ساخته شده است. ترانه و تنظیم از فرخ آهی است که به سفارش بی‌بی‌سی برای نوروز ۹۳ ساخته شده است.

شاهرخ مشکین‌قلم و نوریا، رقصنده اسپانیایی، در یک برنامه ضبط شده هنر بی‌نظیرشان را به نمایش می‌گذارند، ضمن اینکه آقای مشکین قلم در مهمانی نوروزی ما هم حاضر خواهند بود.

هاتف اجرای متفاوتی از "زنگ تفریح" را برای نوروز ۹۳ خواهد خواند. زنگ تفریحی که اولین بار ۲۴ سال پیش صدایش را شنیدیم. دوباره منتظر می مانیم، شاید در این زنگ تفریح "دل به دلدار برسد".

سامی بیگی، "ای جونم" و "HMG" را با تنظیم اختصاصی برای بی‌بی‌سی فارسی اجرا می‌کند. هنگامه اجرایی زنده خواهد داشت از آخرین کارش، "جنون" که برای اولین بار در برنامه نوروزی بی‌بی‌سی فارسی پخش می‌شود.

شهیاد دوباره به صحنه بر‌می‌گردد و "آغوش"، "دلبر" و "من بیشتر" را برایمان در اجرای‌زنده می‌خواند. اگر سر سفره احساس کردید که قر در کمر دارید و دنبال بهانه بودید این هم فرصت مناسب برای رقصیدن.

آریانا سعید و مهرنگار رستم، ستاره‌های موسیقی افغانستان و تاجیکستان با ترانه‌های شادشان سر سفره هفت سین و لحظه تحویل سال همراه شما خواهند بود تا سال جدید را با شادی و خاطره خوش شروع کنید.

Image caption همکارانی که از دور دستی بر آتش آشپزی دارند

علی همدانی آریانا را به مصاحبه دعوت می‌کند و سهراب ضیا در تاجیکستان با مهرنگار به گپ و گفت می‌نشیند.

آلدوش آلپانیان، خواننده راک و بلوز مقیم فرانسه، با اجرای ترانه گلی جون همراهمان خواهد بود. آلدوش به اتفاق داوود آژیر، در سال ۱۳۴۸ یکی از اولین گروه‌‌های راک ایرانی با عنوان هیپی‌ها را راه انداختند و تا مدت‌ها مهمان هفتگی برنامه میخک نقره‌ای فریدون فرخزاد بودند.

آرش فربد، موسس شرکت خودروسازی "آرش متورز" با آخرین مدل خودرو تولیدی شرکتش در برنامه شرکت می‌کند و از خودش و کارش برایتان صحبت می‌کند.

برنامه‌ها به اینجا ختم نمی‌شود؛ مهارت ورزشی مهمانان سرشناس حاضر در برنامه را به چالش می‌کشیم. مهمانی که ممکن است بازیگر سینما، خواننده یا ورزشکار محبوبتان باشد. حتی ممکن است این مهمان‌ها، تحلیلگران همکار در بی‌بی‌سی فارسی باشند.

بعد از اینکه توانایی مهمانانمان را در استفاده از توپ و تور سنجیدیم، اولین ساعت‌های سال جدید را با گزارشی از مسابقه فوتبال بین دو تیم از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی به داوری مجید نوریان و گزارش سیاوش اردلان و پناه فرهادبهمن شروع می‌کنیم.

یک بازی کوتاه اما هیجان انگیز و تفریحی. دو تیم فوتبال به کاپیتانی صادق صبا و عنایت فانی در یک سالن سرپوشیده با هم به رقابت می‌پردازند.

خواهید دید که کارکنان بخش فارسی تنها تمرکزشان روی کار خبر نیست، زیر و بم فوتبال را هم می‌دانند و با تکنیک و تاکتیک بازی آشنایند. سعی خواهیم کرد که کارشناسی را برای تحلیل این بازی پیچیده به استودیو دعوت کنیم؛ اگر بخت یاریمان کند.

برای شام شب عید هم چهار نفر از کارکنان بخش فارسی به آشپزخانه می‌روند و روی مهارتشان در آشپزی با هم به رقابت می‌پردازند. از کیفیت آشپزیشان نپرسید، شاید بهتر باشد قضاوت دیگران را هم در مورد دستپختشان قبول نکنید، خودتان ببینید و قضاوت کنید.

البته آشپزیشان که تمام شد، سرآشپز ماهری را برای قضاوت دعوت خواهیم کرد تا مو را از ماست بکشد و بهترین آشپز را انتخاب کند.

همراهمان باشید.