شبکه‌های سیاسی و اقتصادی و انتخابات افغانستان

در اوایل قرن نوزدهم، مونستورات الفینستین، اولین نماینده ویژه بریتانیا برای افغانستان، نکته ظریفی را در دینامیک قدرت در زمامداران افغانستان مشاهده کرد.

او در کتاب "بررسی پادشاهی کابل و وابستگی‌های آن به فارس و هند" (۱۹۳۹) به این نکته اشاره می‌کند که جنگ‌ میان حاکمان افغانستان اغلب بدون خونریزی به پایان می‌رسد زیرا جبهه‌ای که توانایی ایجاد بزرگترین ائتلاف قبایل و اقوام را دارد به طور معمول برنده میدان می‌شود.

انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ نیز از این معادله بیرون نیست.

نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تلاش می کنند که بزرگترین ائتلاف گرو‌ه‌های قومی و قبیله‌ای را تشکیل داده تا آرای مردم را به دست آورند.

می‌توان استراتژی مشارکتی را که با تکیه بر ائتلاف‌های اقوام و قبایل صورت می‌گیرد، سیاست شبکه‌ای توصیف کرد.

در ساختار شبکه‌ قدرت بعد از ۲۰۰۱، انتخابات فرصت مناسبی را فراهم می‌کند که ائتلاف‌ها و پیمان‌های شبکه‌های سیاسی-اقتصادی مورد مذاکره قرار بگیرد.

انتخابات زمینه چانه‌زنی‌ و داد و ستد‌ را در بین رهبران شبکه‌ای و حامیان‌شان برجسته می‌سازد.

در یک نگاهی کلی، سیاست شبکه‌ای در افغانستان مبتنی بر سه اصل است:

رابطه ارباب-رعیتی

رابطه ارباب-رعیتی عبارت است از اصلی که در آن ارباب، برای رعیت تصمیم می‌گیرد و رعیت نیز به تصمیم های ارباب تن می دهد.

برای همین اربابان قدرت (رهبران، بزرگان قومی و مقامات) نقش برجسته‌ای در جهت‌دهی مردم دارند.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نامزدان تلاش می‌کنند تا با تکیه بر سه شاخصه‌ ساختاری ارباب-رعیتی آرای مردم را به نفع خود بسیج کنند. این سه شاخصه عبارت اند از:

۱. شبکه‌های فردی که با محوریت افراد قدرتمند شکل گرفته‌اند

۲. متنفذین محلی و نهادهای مدنی-اجتماعی

۳. مقامات محلی ولایات و ولسوالی‌ها

در انتخابات، نامزدان رقیب در تلاش هستند تا با رهبران شبکه‌های فردی مستقیم وارد معامله شوند تا از این طریق بتوانند میدان بازی ارباب-رعیتی را کنترل و حفظ نمایند.

به طور مثال در انتخابات ۲۰۰۹، حامد کرزی توانست با ائتلاف، مهم‌ترین‌ شخصیت‌های قومی و محلی را جذب کرده و بزرگترین شبکه‌ سیاسی را تشکیل دهد و در نتیجه برنده میدان شود.

کرزی برای جلب آرای هزاره‌ها با محمد محقق و کریم خلیلی، برای کسب آرای ازبک‌ها با عبدالرشید دوستم، برای بسیج آرای تاجیک‌ها با قسیم فهیم و اسماعیل خان ائتلاف و معامله کرد.

کرزی همچنان از شخصیت‌هایی مانند عبدالرب رسول سیاف، صبغت الله مجددی، سید احمد گیلانی، گل آغا شیرزی و انورالحق احدی به خاطر نفوذ سیاسی‌شان برای گسترش شبکه‌ سیاسی خود در انتخابات استفاده کرد.

نظر به انتخابات گذشته، در انتخابات پیش رو، معاملات با شبکه‌های فردی، نقش مهمی را برای جهت‌دهی آرا دارد.

بزرگان و متفذان قومی حلقه‌های وصل میان نامزدان و مردم هستند زیرا از امکانات و ساختار‌های حزبی‌شان برای نامزدان مورد نظر خود استفاده می‌کنند.

در کنار معامله رهبران، شبکه‌های فردی، گروه‌ها و نهاد مدنی و اجتماعی و افراد با نفوذ محلی نیز از داد و ستد‌های انتخاباتی بی بهره نیستند.

رهبران محلی به طور منظم با نامزدان مختلف دیدار و در بدل کمک‌های توسعه‌ای و پول نقد، حمایت‌شان را از کاندیدای مورد نظرشان اعلام می‌ کنند.

وکلای محلی و نمایندگان اتحادیه‌های صنفی مانند اتحادیه قالی‌بافان، نویسندگان، و انجمن‌های هنری با نامزدان دیدار، میزان رای مشخصی را به آنها پیشنهاد کرده و در عوض از آنها تقاضای همکاری‌های مالی می‌کنند.

چنین خواسته‌ها و مطالباتی اکنون دیگر به یک امر معمول تبدیل شده است.

عرصه سومی که نامزدان برای جلب نظر و کسب حمایت بیشتر با هم رقابت می‌کنند، جذب حمایت مقامات محلی در ولایات و ولسوالی‌ها است.

این نامزدان برای کسب آرای مردم به ویژه در ولایات که رهبران قومی نفوذ گسترده ای ندارند، تلاش می‌کنند تا والی‌ها و ولسوال‌ها را در شبکه‌ انتخاباتی خود جذب کنند.

ائتلاف با شبکه‌های اقتصادی

در کنار کنترل و گسترش شبکه‌ ارباب-رعیتی، نامزدان سعی می‌کنند شبکه‌های کلان اقتصادی را ایجاد و دیگر شبکه‌های موجود را با خود همسو ‌سازند.

ایجاد و حفظ شبکه‌ها‌ی کلان در انتخابات، برای نامزدان مشروط به میزان جمع‌آوری سرمایه برای توزیع و تامین مصارف انتخابات می‌باشد.

از آن جا که ایجاد شبکه‌های کلان در دوران مبارزات انتخاباتی پر هزینه و زمان‌بر است، نامزدان به شبکه‌های موجود اقتصادی توسل ‌جسته و از پول‌ آن‌ها برای تامین هزینه‌های‌ مبارزات انتخاباتی خود استفاده ‌می‌کنند.

اما باید توجه داشت که تشکیل شبکه‌ بزرگ اقتصادی به تنهایی هدف نیست بلکه از آن به عنوان ابزاری برای خرید آرا و اعلام وفاداری به نامزدی مشخص استفاده می‌شوند.

شواهد نشان می‌دهد که اکثر شبکه‌های کلان اقتصادی در انتخابات گذشته، هزینه مبارزات انتخاباتی نامزدان متفاوت پرداخت می‌کردند.

به طور نمونه کابل بانک، یکی از بزرگترین بانک‌های خصوصی در افغانستان، بزرگ‌ترین اهدا کننده هزینه‌های مبارزات انتخاباتی، برای یکی از نامزدان پیشتاز بود.

سیاسی‌سازی هویت‌ها در افغانستان

یکی دیگر از راهکار‌های جذب آرا، سیاسی سازی هویت‌ها است.

سیاستمداران در جریان انتخابات، هویت‌های قومی، مذهبی و منطقه‌ای را به عنوان ابزاری برای بسیج و تصاحب آرا استفاده می‌کنند.

تحلیل گفتمانی از سخنرانی‌ها، پوستر‌ها و شعار‌های تبلیغاتی نامزدها نشان می‌دهد که آن‌ها به صورت استراتژیک از نشانه‌های مشخص برای مخاطب قرار دادن گروه‌های معین، در جامعه استفاده می‌کنند.

قسمت عمده از سخنرانی‌های نامزدان، باموضوعات هویتی مانند شامل ساختن اقوام در ساختار دولت، عدالت سیاسی و وحدت ملی می‌چرخد.

این نامزدان تلاش می‌کنند تا مسایلی را مورد بحث قرار دهند که برای منطقه و قوم خاصی اهمیت داشته باشد.

به عنوان نمونه مسایلی از قبیل تهدید طالبان، تامین امنیت، حضور سربازان خارجی و خط دیورند برای قوم پشتون مطرح می‌شود.

برای مخاطبان هزاره مسایلی مانند منازعه کوچی‌‌ها و ده‌نشینان، تعمیر جاده کابل-هرات که از مناطق مرکزی می‌گذرد و عدالت اجتماعی سخن گفته می‌شود.

برای کسب آرای قوم تاجیک، مسایل مانند جذب جهادی‌ها در ساختار دولت، تمرکز‌زدایی از قدرت و عدالت سیاسی مطرح می‌شود.

هرچند چنین استراتژی‌های محل‌محور در دموکراسی ‌های بزرگ معمول است اما در افغانستان به رغم شعار‌های فراملی این استراتژی‌ها بنیان روشن قومی و جنبه منطقه‌ای دارند.

نتیجه‌گیری

با توجه به این چارچوب می‌توان گفت که چه کسی برنده انتخابات افغانستان خواهد بود.

تجربه دو انتخابات گذشته‌ ریاست جمهوری افغانستان نشان می‌دهد هر کاندیدایی که بتواند بزرگترین شبکه‌ سیاسی-اقتصادی را در ساختار ارباب-رعیتی افغانستان بوجود بیاورد، برنده انتخابات خواهد بود.

کاندیدای موفق باید بتواند سه اصل اساسی مورد اشاره را در کنار هم حفظ و ایجاد کند زیرا این سه اصل ارتباط مستقیم به همدیگر داشته و از همدیگر متاثر است.