'یارانه نگیرید که دولت نگران است'

آغاز ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم یارانه و تبلیغات برای منصرف کردن مردم از ثبت نام با واکنش‌های کاربران ایرانی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است. مشکلات فنی سایت ثبت نام هم انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

خبر آنلاین پنجشنبه، ۲۱ فروردین گزارش داده که سایت رفاهی به "ثبت نام کنندگان پیام های عجیبی ارائه می‌دهد. مثلا این سایت به کاربران پیام می‌دهد که باید ساعت دستگاهشان را با ساعت سایت همخوان کنند. هیچ توضیحی در این مورد هم ارائه نمی‌شود."

کاربری به نام مهدی در زیر این مطلب خبر آنلاین نوشته: "ما که دیروز نتوانستیم ثبت نام کنیم هر دفعه یه پیغام می داد یک بار می‌گفت شماره حساب درست نیست، یه بار می‌گفت تعداد نفرات دریافتی یارانه بیشتر از تعداد قبلی می باشد یه بار دیگه شما قبلا ثبت نام کرده اید. بالاخره که ما نتوانستیم ثبت نام کنیم الان که مراجعه می‌کنیم پیغام میده امروز نوبت ثبت نام شما نیست تکلیف ما چیه؟"

حق نشر عکس
Image caption کارتون فیروزه مظفری در سایت خبرآنلاین

کاربر دیگری به نام وحید مشکل را در جای دیگری دیده و در سایت الف نوشته:

"جدا از همه این مشکلات برای ثبت نام، بیشتر از همه اعصابم از این خورد میشه که میبینم همه اونایی که امروز نوبتشون نیست واسه تست کردن، سایت رو باز میکنن و باعث میشن هجوم بیشتر بشه و سایت از کار بیفته ... ملت صبور باشین"

بعضی از کاربران هم با مساله مشکلات فنی شوخی کرده اند. مثلا کاربری توییت کرده :

"اصن یه جوریه سایتش که آدم خود به خود از یارانه که هیچ، از زندگی هم انصراف میده"

و مهدی هم توییت کرده : "پیشنهاد میشه سایت رفاهی رو فیلتر کنن تا همه انصراف بدن از دریافت یارانه"

حق نشر عکس
Image caption جمله‌ای از عادل فردوسی‌پور درباره مرحله دوم یارانه‌ها بارها بازنشر شده است
حق نشر عکس

'ثبت نام یارانه در این مکان انجام می‌شود'

با اینکه کمیته امداد، سازمان بهزیستی، دفاتر خدمات روستایی و دفاتر خدماتی پلیس +۱۰ نیز به عنوان مراکز ثبت نام متقاضیان یارانه معرفی شدند، اما به نظر می‌رسد ثبت نام مرحله دوم یارانه‌ها به فرصتی برای کسب درآمد برای برخی تبدیل شده است.

عکس‌هایی از تجمع مردم در شهرهای مختلف ایران در کافی‌نت‌ها و تابلوهایی بر سردر مغازه‌های مختلف و حتی بعضی خانه‌ها در فضای شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده است.

کاربرانی هم به درخواست‌های مکرر خانواده، دوست و همسایه برای کمک به پر کردن فرم در سایت رفاهی اشاره کرده اند. مثلا کاربری به نام بهزاد توییت کرده:

"مهندسین نرم افزار و کامپیوتر صبور باشین، فقط چند تا فرم ثبت نام #یارانه فامیلا رو ثبت کنین، بعدا ازتون در پروژه‌های بزرگتر استفاده میشه."

متقاضیان دریافت یارانه باید هنگام ثبت نام با انتخاب گزینه مناسب میزان درآمد خود را اعلام کنند. کاربری به نام "سرفراز باشی میهن من" ‎در گوگل پلاس این پرسش را مطرح کرده:

"اینها چطوری می‌خوان مردم رو جریمه کنند؟

مثلا اگر یکی درآمدش ۳ میلیون بود نوشت ۶۰۰ هزار تومان چطوری می‌خوان ازش جریمه رو بگیرند؟"

حق نشر عکس

'نه به یارانه نقدی'

از ماه‌ها پیش کمپین‌ها و تبلیغات مختلفی درباره انصراف از یارانه در ایران به راه افتاده است. رسانه‌ها به ویژه رادیو و تلویزیون دولتی ایران در روزهای گذشته با انتشار خبر انصراف هنرمندان، ورزشکاران، مقامات دولتی و مصاحبه با مردم در کوچه و خیابان سعی در تشویق مردم به انصراف از دریافت یارانه دارند.

کاربری به نام محمدرضا در گوگل پلاس نوشته:

"از مصاحبه های تلوزیون میشه فهمید ملت همه مخالف گرفتن یارانه بودن! و تا حالا با چه اکراهی به عابربانک‌ها هجوم میاوردن یارانشون رو بگیرن!"

سهیل هم توییت کرده: "یعنی اگه من یارانه بگیرم به روحانی خیانت کردم؟"

در کنار کمپین های متعددی که با عنوان "نه به یارانه نقدی" و حمایت از پیشنهاد دولت برای انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی، این طرح مخالفانی هم در شبکه های اجتماعی داشته است.

کاربری به نام "بچه شیعه" در گوگل پلاس در مطلبی با عنوان " عملیات روانی انصراف مردم از دریافت یارانه" از علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت روحانی به عنوان مدرس سابق عملیات روانی در وزارت اطلاعات ایران نام برده و پیش‌بینی کرده: "افرادی که بعد از این بمباران تبلیغاتی از دریافت یارانه انصراف دادند، بعد از فروکش کردن این تبلیغات و مشاهده تورم ناشی از افزایش قیمت حامل‌های سوخت و البته عدم مشاهده وعده‌های دولت مبنی بر گل و بلبل شدن اوضاع اقتصادی ناشی از انصراف یارانه بگیران، احساس غبن و فریب خوردن می‌کنند و از کرده خود پشیمان می‌شوند و خواستار بازگشت به چرخه یارانه بگیران می‌شوند."

حق نشر عکس
Image caption شوخی با موضوع ثبت نام برای مرحله دوم یارانه‌ها حتی به اینستاگرام هم کشیده شد

'یارانه نگیرید که دولت نگران است'

شوخی با مساله انصراف از دریافت یارانه و تبلیغات آن بخشی از واکنش‌های کاربران توییتر و فیسبوک و حتی اینستاگرام را به خود اختصاص داده است.

یکی از واکنش‌ها ویدیو کلیپی است در یوتیوب که شعر طنزی روی نماهنگ اخیر باران کوثری گذاشته و در فضای مجازی بارها بازنشر شده است.

نماهنگ باران کوثری برای رونمایی از آلبوم همایون شجریان، با سبک خاص و متفاوتش، طی هفته‌های اخیر واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته و منتقدانش با تقلید سبک و قالب آن، هجویه‌های متعددی ساخته بودند اما این نمونه اخیر، تقلید ویدئو را بهانه‌ای برای واکنش به موضوع یارانه‌ها کرده است.

در بخشی از شعر این ویدئو، که مصرع اول آن از منوچهری دامغانی است آمده: "خیزید و خزآرید که هنگام خزان است، یارانه نگیرید که دولت نگران است، کفگیر ته دیگ زده دولت تدبیر..."

حسین دهباشی، مستند سازی که فیلم تبلیغاتی حسن روحانی را هم ساخته است در واکنش به این ویدئو در صفحه گوگل پلاس خود نوشت: "نگارنده البته نسخهء اصل و ساخته اصیل ساخته خانم کوثری را پسندیده و اسنادش در همین گوگل‌پلاس موجود است! اما خدا وکیلی و بی‌اغراق این نسخه ساده و سریع و موثر بدلی و صداگذاری‌ شده، شاهکار از آب درآمده، فوق‌العاده دیدنی‌تر و شنیدنی‌تر است ... گرچه با محتوای آن موافق نیستم."

طرح ثبت نام متقاضیان یارانه تا هفته آینده (۳۰ فروردین) ادامه دارد و به نظر می‌رسد واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی هم با ادامه روند ثبت نام ادامه دارد.