'ارائه قلیان به بانوان بدون همراهی محارم ممنوع می‌باشد'

حق نشر عکس Getty
Image caption خیلی از زن‌ها، مثل خیلی از مردها، قلیان کشیدن را دوست دارند

آیا یک زن حتما باید با همراهی یک مرد به کافه و قهوه‌خانه برود؟ این بحثی است که بین کاربران شبکه‌های اجتماعی در عربستان سعودی در گرفته است.

بحث از آنجا شروع شد که یک نفر عکسی از تابلوی یک قهوه‌خانه در عربستان را در توییتر منتشر کرد. روی تابلو نوشته بود "ارائه قلیان به بانوان بدون همراهی محرم ایشان ممنوع می‌باشد."

پس از آن با همین برچسب و یا هشتگ (یعنی #منع_تقدیم_الشیشة_للفتیات_بدون_محرم) بحثی شروع شد که تا الان حدود ۸۰ هزار توییت داشته است.

این قضیه چندان خوشایند زن‌ها نبوده و خیلی‌هایشان با طعنه و کنایه پاسخ داده‌اند. یکی نوشت: "فقط همین مانده که بگویند بدون محرم نمی‌توانیم برویم حمام."

یکی دیگر نوشت: "اگر موقعی که محرم همراه من رفته دستشویی یک پک به قلیان بزنم چه؟ می‌توانم دودش را بیرون بدهم یا باید صبر کنم تا او برگردد؟"

بعضی مردها هم در این باره شوخی کردند. یکی نوشت: "نرخ کرایه من [برای همراهی شما در قهوه‌خانه] ساعتی ۵۰ ریال سعودی است."

اما در عین حال بعضی‌ها هم به روشنی مدافع این ممنوعیت هستند.

مثلا یکی می‌گوید: "این تصمیم خوبی است و هدفش این است که خطرات قلیان کشیدن برای دختران را پایین بیاورد. دخترهایی هستند که بدون اطلاع والدینشان می‌روند قلیان می‌کشند."

در عربستان سعودی همراه داشتن یک مرد محرم با جدیت اعمال می‌شود و زن‌ها برای چیزهای مختلف، از سفر و کار گرفته تا ازدواج و اقدامات درمانی باید از مردها اجازه بگیرند.

سازمان دیدبان حقوق بشر این مساله را "بارزترین مانع تحقق حقوق زنان در عربستان سعودی" می‌داند.