کاربران توییتر: 'قیمت هر لیتر بنزین، یک خمینی'

حق نشر عکس

"قیمت هر لیتر بنزین یک خمینی شد"، این عبارتی است که پس از افزایش قیمت بنزین در نیمه شب پنجشنبه (۲۴ آوریل/ ۴ اردیبهشت)، بارها در توییتر فارسی بازنشر شد.

اشاره این توییت به افزایش قیمت هر لیتر بنزین آزاد به هزار تومان و اسکناس هزارتومانی است، که به دلیل تصویر آیت الله خمینی روی آن به "یک خمینی" شهرت دارد.

پس از اعلام خبر افزایش قیمت بنزین، نظرهای متفاوتی در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر و گوگل پلاس نشر و بازنشر شد.

برای مثال:

<blockquote class="twitter-tweet" lang="en"><p>دیده شده که دیگه صفرای قیمت بنزین تو نمایشگر پمپ ها جا نمیشه، یعنی ریال داره رکوردشکنی میکنه</p>&mdash; Visible HojjaT (@HoJJaTiii) <a href="https://twitter.com/HoJJaTiii/statuses/459644732453306368">April 25, 2014</a></blockquote> <script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

یا حامد توییت کرده: " تلویزیون هی زیرنویس می‌کنه مصرف بنزین در ایران ۴ برابر مصرف جهانی است. خوبه آمار فارغ التحصیل‌های بیکار ، فقر ، تورم ، اختلاس رو هم بدید."

حق نشر عکس
Image caption تصویر حدود پنجاه سال پیش روزنامه کیهان که در توییتر منتشر شده است

گروهی هم به جنبه کیفیت بنزین پرداختند. مثلا کاربری توییت کرده "بنزین را گران کردید، کیفیتش را هم بالا ببرید."

تعدادی از کاربران هم برای رساندن صدای اعتراضشان به صفحه فیسبوک منسوب به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران رفتند و زیر پست‌های بی ارتباط با موضوع بنزین درباره افزایش قیمت بنزین نوشتند.

مثلا کاربری خطاب به آقای ظریف نوشته: "بقول یکی از دوستان، داريم هزینه زندگی تو نیویورک می‌دهیم ، ولي با کیفیت شعب ابیطالب زندگی می‌کنیم ... به آقای روحانی بگید متشکریم."

بعضی از کاربران هم از شلوغی پمپ بنزین‌ها ساعاتی پیش از فروش بنزین به قیمت‌های جدید و بعضی هم از حضور پلیس در برخی جایگاه‌ها نوشتند.

کاربری به نام کافه، توییت کرده: "قیمت بنزین یه کم رفته بالا همه جا پر از پلیسه. درسته این مملکت رو امام زمان حفظ می‌کنه ولی محض اطمینان باتوم هم دم دست باشه ضرر نداره."

'که شیب آسان نمود اول'

حق نشر عکس
Image caption نمونه شوخی با شیب ملایم که در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد

عبارت 'شیب ملایم' هم همزمان با افزایش قیمت‌ بنزین در شبکه‌های اجتماعی دستمایه نظرات انتقادی و طنز قرار گرفت.

پیش‌تر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته بود که قیمت‌ حامل‌های انرژی با "شیب ملایمی افزایش خواهد یافت که اثر آن بر تورم بسیار کم خواهد بود."

کاربری به نام محمد در توییتر نوشته "سوال، دو نقطه، آيا افزايش بيش از ٤٠ درصدی قيمت بنزين شيب ملايم افزايش قيمت برای آسيب نديدن جامعه است؟ جواب، دو نقطه، خير."

کاربری به نام مسعود هم در "حاشیه شیب ملایم افزایش قیمت بنزین" در گوگل‌پلاس نوشته: "الا یا قیمت بنزین ادر کاسا و ناول‌‎ها، که شیب آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل‌ها."

'هزار تومان ناقابل'

حق نشر عکس

اما برخی کاربران طور دیگری به موضوع افزایش قیمت بنزین نگاه کردند.

مثلا سپهر، کاربری است که به عادت "خیابان گردی‌ها و دور دور زدن با ماشین" بعضی‌ها اشاره کرده و در اینستاگرام تصویری با عنوان "هزارتومان ناقابل" گذاشته و نوشته: "به حرفام می‌خندی و فکر می‌کنی من ادای روشنفکرها رو در می‌آرم. ولی تا وقتی که سهم‌ات از این کشور فقط دور دورهای پنجشنبه شب‌ها باشد، باید هزار تومان ناقابل را هم بدی."

یا فرزاد در سایت فارسی بی بی سی نوشته: "بهتره بعضی‌ها به جای احساساتی شدن بفهمند که کشورهایی که بنزین را به قیمت واقعی به مردم می‌فروشند دخل و خرجشون با هم می‌خونه ولی در کشور ما چی؟ می‌خونه؟ تورم ۴۰۰ درصد و افزایش حقوق ۱۵ درصد."

امین هم نوشته "واقعا اگر پول حاصل از این افزایش قیمت برای رفاه مردم ضعیف هزینه بشه خیلی هم طرح عالی و خوبی هست. اما صد حیف که خیلی‌ها از جمله من چنین شفافیتی در نظام ایران نمی‌بینیم و به هیچ وجه به آن ایمان نداریم."

'شوخی با افزایش قیمت بنزین'

حق نشر عکس

سینا ساعاتی پس از گران شدن بنزین توییت کرده: "بيايین نيمه‌ی پر ليوان رو ببينيم، با گرون شدن بنزين توئيت‌ها و جک‌های با نمكی ساخته می‌شه"

کاربری توییت کرده "با این قیمت بنزین کم کم شاهد تردد اسب و شتر در سطح شهر خواهیم بود."

یا تیام در گوگل‌پلاس کارتونی را منتشر کرده و نوشته: "به علت گرانی بنزین کرایه های جدید فرقون اعلام شد؛ دربست ۵۰۰ تومان."

ساعتی پس از افزایش قیمت بنزین سجاد نوشته:

<blockquote class="twitter-tweet" lang="en"><p>خوشبختانه مسير رفتن به مهمانى كه سربالايى بود قبل از ساعت ١٢ و با بنزين ارزونتر طى شد و راه برگشت با بنزين گرونتر بعد از ١٢ سرازيرى بود :))</p>&mdash; Sadjad Jahangard (@Paknevis) <a href="https://twitter.com/Paknevis/statuses/459444430022275072">April 24, 2014</a></blockquote> <script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>