'دلواپسان' در شبکه‌های اجتماعی چه می‌گویند؟

حق نشر عکس non

همایش "دلواپسیم" را گروهی از اصولگرایان در نقد روش مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایرانی برگزار کرده‌اند. این همایش علاوه بر انعکاس در رسانه‌های فارسی در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌هایی را به همراه داشت.

حامیان این همایش از یک سو و منتقدان آن از سویی دیگر، هر دو از هشتگی به نام #دلواپسیم در توییتر، گوگل‌پلاس و فیسبوک استفاده کردند.

بخشی از این نوشته‌های آنلاین مربوط می‌شود به کسانی که در این همایش شرکت کرده‌اند یا با آن همدل بوده‌اند.

حسن کرمی پس از بازگشت از این همایش، آن را در گوگل پلاس خود این‌گونه توصیف می‌کند: "از همایش دلواپسیم بر می‌گردم !چقدر بی‌سواد داره مملکت :)) تو که کامل پر بود و درو تا دور نشسته بودن بیرون سالن هم پر بود. سالن ۲ هم پر بود!"

نوشته او طعنه‌ای دارد به سخنرانی ۱۵ بهمن آقای روحانی در جمع رئیسان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایران که گفته بود: چرا یک عده معدود کم سواد باید از توافق ژنو حرف بزنند.

محمد طاهری استقبال از این گردهمایی را خوب دانسته و می‌نویسد: "موقع توافق خواب بودیم الان کم کم داریم بیدار می‌شیم و می‌فهمیم چه بلایی سرمون آوردن. بازم دیر نشده. ان‌شاءالله تجمع جلو مجلس باشکوه برگزار بشه".

اما پس از پوشش این همایش در رسانه‌های منتقد، طرفداران گردهمایی دلواپسیم واکنش‌های دیگری داشتند.

وحید اشتری می‌نویسد: "امروز دو روز بعد از دلواپسیم چرخی در رسانه‌ها زدم. ظاهرا هنوز بعد از دو روز شرق سرمقاله بغض‌آلودش را به دلواپسیم اختصاص داده اعتماد تیتر یکش را. و خیلی‌های دیگر هم هنوز ترجیح می‌دهند در صفحه اولشان به دلواپسان فحش بدهند.

خوبی این ماجرا این بود که بفهمیم لازم نیست به کسی بگوییم خائن یا سازشکار، حتی اگر با یک اسم ملایم و با کلی چهره غیرسیاسی و اساتید دانشگاه (در کنار چهره‌های سیاسی جناح‌های مختلف) بخواهی یک اظهار دلواپسی نسبت به مذاکرات بکنی و همه جوانب را هم برای رعایت احترام دولت و سیاسی نشدن نمادها و اسم‌ها بکنی هم، تحمل نخواهی شد".

اما علی نادری پوشش رسانه‌ها را این‌گونه توصیف می‌کند:

"رسانه‌های حامی دولت بدون استثناء همایش رو به‌عنوان خبر اصلی یا یکی از چند خبر اصلی خودشون پوشش دادند. نکته جالب توجه‌اش آن بود که برغم تحلیل‌های دوستان که مدعی بودند این همایش بازی در پازل دولت است و کمک به پروژه تبلیغاتی آنها و از این دست تحلیل‌های منفعلانه، این رسانه‌ها در برخورد با این همایش کاملا منفعل رفتار کردند. این را می‌شد از خط تبلیغی متفاوتی که هر کدام برای تقلیل یا تخطئه همایش به دست گرفته بودند فهمید. یکی نوشته بود حامیان احمدی‌نژاد، یکی نوشته بود پایداری، یکی نوشته بود ستاد جلیلی، یکی نوشته بود دانشجو، یکی نوشته شکست‌خورده انتخاباتی و خلاصه هر رسانه‌ای برچسب و تعبیری تراشیده بود برای این همایش که شاید با برچسب همسایه رسانه‌ای دیوار به دیوارش هم متضاد بود.

دلیلش هم مشخص است، رویکرد فعالانه‌ای که بچه‌های برگزارکننده همایش در پیش گرفتند و تلاش کردند،خودشان را از دسته‌بندی‌های رایج بیرون بکشند، در این انفعال رسانه‌ای و گیج شدن این رسانه‌ها موثر بوده است".

و در ادامه می‌نویسد: "به هر حال تجربه دلواپسیم تجربه خوبی بود برای اینکه نشان بدهیم می‌توان منزوی نبود، فعال رفتار کرد و طرف مقابل را هم به دنبال مطالبات خود کشاند".

حق نشر عکس non

از نقدهایی که در شبکه‌های اجتماعی بر این همایش نوشته شده می‌توان به نوشته زینب اسلامی اشاره کرد:

"۱- از محتوای همایش و گفته‌های سخنرنان چنین بر می‌آمد که عده ای «دلواپسند» و به همین منظور قصد دارند جنگ راه بیندازند، بلکه «دلواپسی‌اشان» فرو نشیند .

۲- این عده در زمان احمدی‌نژاد که این همه تخلف مالی، قانونی و حقوقی صوورت گرفت چرا «دلواپس» نبودند؟

۳- وقتی احمدی‌نژاد در مقابل رهبری قد علم کرد چرا هیچکس از اینها ذره‌ای احساس «دلواپسی» نداشت؟

۴- وقتی میلیاردها تومان از خزانه بیت‌المال اختلاس شد چرا «دلواپسی» رخ نداد؟

۵- وقتی آقای احمدی‌نژاد در همایش‌های جهانی ادبیات کم‌خردانه و لمپنیسم به کار می‌برد چرا کسی «دلواپس» شأن و پرستیژ ایرانی نبود؟

در پاسخ به چنین نقدهایی علیرضا در گوگل‌پلاس می‌نویسد:

"کسانی که همایش دلواپسیم را راه انداختند، در دولت قبل جای خاصی نبودند، آنان بدون آن که شناسنامه خودشان را نشان دهند و یا بهشان انگ بی‌سوادی زده شود، داشتند هر روز به جریانفکری غلط اطرافیان احمدی‌نژاد نقد می‌نوشتند و همین روزنامه‌های اصلاح‌طلب می‌نوشتند که حامیان دولت دهم، از دولت روی‌گردان شدند."

اما در جبهه منتقدان این همایش، واژه دلواپسیم به گونه‌ای دیگر استفاده شد. این دسته از کاربران شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند تا نگرانی‌های خود را در قالب همین هشتگ عرضه کنند.

دوستان خسته نباشید، اما لطفا دلواپس ما هم نباشید."

حق نشر عکس non

علاوه بر چنین نوشته‌هایی می‌شد پوسترهای متعدد را در شبکه‌های اجتماعی دید که با هشتگ دلواپسیم مشخص شده بودند.

" پوستر دلواپسیم را پرینت بگیرید و به دست دلواپسان رانت‌خوار برسانید"

و پوستر دیگری که نگرانی‌ها و دلواپسی‌ها را درباره سران محصور جنبش سبز بیان می‌کرد

برخی هم عکس‌هایی را از دغدغه‌های خود با همین عبارت همخوان کردند.

از این جمله می‌توان به عکس سعید اشاره کرد با این توضیح: ‫"دلواپسیم. دلواپس خانواده‌هایی که از غنی‌سازی فقیرسازی شدند. دلواپس کلیه‌هایی که از غنی‌سازی، به فروش رفتن."

و عکسی در توییتر علی که افزایش قیمت‌ها را دلیل دلواپسیش می‌داند.