واکنش‌ها به بازداشت رقصندگان ویدئوی هپی

ویدئویی از تهران که پس از فراخوان فارل ویلیامز روی یوتیوب قرار گرفت و دست به دست شد و پس از یک ماه از انتشار برای سازندگانش دردسرساز. در این فراخوان، فارل ویلیام از هوادارنش درخواست داشت تا روی آهنگش به نام خوشحالی برقصند و آن را روی اینترنت بگذارند. این گروه در تهران نسخه ایرانی ویدئوموزیک را ساختند که مورد استقبال واقع شد. اما خبر دستگیری این گروه توسط نیروی انتظامی و پخش فیلم اعترافات از یکی از بخش‌های خبری تلویزیون دولتی ایران باعث واکنش‌های زیادی ابتدا در فضای فارسی شبکه‌های اجتماعی و پس از آن در تمام دنیا شد.

حق نشر عکس

فردی با نام کاربری خودش در توییتر نوشته است:

کارشون قشنگ بود ولی خب با قوانین فعلی ایران مغایرت داشت. انتظاری جز گرفتنشون داشتیم؟! اما بسیاری از کاربران این اقدام را نشانی از دشمنی حکومت ایران با هر گونه شادی می‌دانستند. کاربری به نام تلرنس در توییترش نوشته است: نخد ... نخند... آره هیچ‌وقت نخند. مگه نمی‌دونى جرمه؟ برخی دیگر این اقدام را منافی سیاست‌های دولت جدیدی ایران و روش‌های اعلام‌شده توسط آقای روحانی می‌دانستند. کاربری به نام وانتد فول نوشته است: اینا اصلا توی فضای خصوصی خودشون رقصیدن یعنی توی خونه خودت هم نباید شاد باشی! این بود اهدافت آقای روحانی؟ همین طور شهرزاد که نوشته است: هپی بودنمون رو هم فیلتر کردن: این بود دولت تدبیر و امید؟ آقای روحانی؟ گفته بودی اومدیم تا شادی رو به ایرانی‌ها برگردونیم! یادته؟

حق نشر عکس

برخی از کاربران معتقد هستند که باید ویدئوهای مشابهی را برای مقابله ساخت. از جمله رضا که توییت کرده: اگه ایران بودم می‌گفتم واکنش درست تولید صدها ویدئوی مشابهه. البته من رقص بلد نیستم. توی ویدئو دست می‌زدم بخشی دیگر از کاربران از نیروی انتظامی شکایت داشتند که به جای دستگیری افرادی که تبلیغ خوشحالی می‌کنند چرا به سراغ متهمان اختلاس نمی‌رود. برای مثال کاربری نوشته است: اگه دستگیری رانت خوارهای اسم و رسم‌دار به سرعت دستگیری بچه‌های کلیپ هَپی بود غمی نبود. آزاده هم در توییترش نوشته است: ایران جایی‌ست که اگر کسى در آن هَپى باشد سریعا به زندان می‌رود و اگر هَپى نباشد، می‌تواند حتى میلیاردها اختلاس کند! واکنش‌های مجازی به این اتفاق دست به دست شد تا به گوش فارل ویلیامز رسید:

واکنش او به این جملات ختم شد: این خیلی غم‌انگیز است که این بچه‌ها برای گسترش شادی دستگیر شده‌اند.

حق نشر عکس

در میان واکنش‌هایی که با هشتگ #FreeHappyIranians همراه بودند، بخش از کاربران به چشم می‌خوردند که چنین اتفاقاتی را نشانه ورود به مرحله تازه‌ای می‌دانستند. فاطمه شمس در فیسبوک خود نوشته است: عصر تازیه‌ها و سیلی‌های پنهانی تمام شد آقا!‌ عصر تحقیر‌های پنهانی ده‌ها شهروند ایرانی در سلول‌های پنهان زندانتان تمام شد. عصر اعترافات ساختگی و باورهای تهی تمام شده آقا. در کمتر از پنج ساعت ویلیام فارل درباره آن بچه‌ها شنید و نوشت. در کمتر از پنج ساعت آدم‌های زیادی در سراسر جهان به باد تمسخرتان گرفتند و در ذم‌تان نوشتند. عصر بستن پنجره‌ها و مسموم کردن آم‌ها با ماشین تبلیغاتی‌تان تمام شده. آزادشان کنید و صورت زشتتان را پنهان کنید. اوخ! ببخشید که تا الان «کشف حجاب» شده‌اید آقا.