روحانی به ترکیه رفت، به آرامگاه آتاتورک نمی‌رود

حق نشر عکس president.ir

در ۱۸ سال گذشته این اولین باری است که رئیس جمهور ایران رسما از آنکارا دیدار می‌کند. اما حسن روحانی از مقبره آتاتورک، بنیان‌گذار ترکیه نوین دیدار نمی‌کند.

در سال‌های گذشته محمود احمدی نژاد چندین بار به ترکیه سفر کرد. اما او هیچگاه رسما دعوت نشد و در قالب دیدارهای دوجانبه یا شرکت در نشست‌های بین المللی به استانبول رفت.

معمولا بر اساس تشریفات سران کشورهای میهمان در آنکارا بایستی از مقبره آتاتورک دیدار کنند. بسیاری از سران جمهوری اسلامی ایران آتاتورک را هم چون رضا شاه می‌دانند که علیه ارزش‌های اسلامی مبارزه کرده است.

مقام‌های عالی جمهوری اسلامی از حضور در مقبره آتاتورک خودداری کرده‌اند. اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور سابق ایران نیز در دیدار رسمی سال ۱۹۹۶ خود از مقبره آتاتورک دیدار نکرد.

دولت‌های ایران و ترکیه، مانند دیگر کشورها، برخی مواقع به درخواست مهمان بخشی از تشریفات رسمی کشورشان را اجرا نمی‌کنند.

لاییک های ترکیه همواره دولت اسلام گرای ترکیه را متهم می‌کنند که از ارزشهای لاییک آتاتورک فاصله گرفته و برای محو نمادهای او تلاش می‌کند. عدم دیدار آقای روحانی از مقبره آتاتورک بسیاری از ترک‌های وفادار به آرمانهای آتاتورک را ناراحت کرده است.

آقای روحانی به هنگام ترک تهران به خبرنگاران گفته مذاکرات با مقامات ترک تنها به اقتصاد محدود نخواهد بود بلکه بر سر مسئله تروریسم و مبارزه با تندروی و فرقه‌گرایی در منطقه گفتگو خواهند کرد.

دولت ایران همواره مخالفین بشار اسد را تروریست خوانده و از بشار اسد حمایت کرده است. ترکیه نیز آشکارا از مخالفین حمایت و خواهان سقوط دولت بشار اسد است.

این نشان می‌دهد تا چه حد دیدگاه‌های دو کشور نسبت به جنگ سوریه متفاوت است. اما از نظر بسیاری این اختلاف‌ها نمی‌تواند بر روابط اقتصادی دو کشور تاثیر بگذارد، چرا که اقتصاد روبه رشد ترکیه به نفت و گاز ایران نیاز دارد و ایران نیز شدیدا محتاج دلارهای نفتی است.