تهران، بنزین و یک معمای عجیب

حق نشر عکس AP

در تازه ترین اتفاقات مرتبط با تولید و توزیع بنزین آلاینده و سمی در ایران، روز دوشنبه گذشته خبرگزاری فارس از طرح شکایتی جدید در همین باره خبر داد.

بر مبنای آنچه که این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران منتشر کرده سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت به خاطر عدم ارائه مستنداتی مبنی بر آلایندگی بنزین پتروشیمی ها متهم به تشویش اذهان عمومی شده اند.

خلاصه ماجرا این است که دولت کنونی و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست، مدتی است دولت محمود احمدی نژاد را متهم می کنند که به بهانه دور زدن تحریم ها اقدام به تولید بنزین در کارخانه های پتروشیمی کرده است که اساسا مناسب این کار نبوده اند و حاصل کار، بنزینی بوده سمی و زیانبار که تهران را دو سال متوالی به آلوده ترین و خطرناک ترین شهر جهان تبدیل کرده بود.

در سمت مقابل مدیران دولت قبلی، و در راس آنها مسعود میرکاظمی یکی از وزرای نفت دوران احمدی نژاد این اتهامات را رد کرده و بر عکس مکررا مدعی شده اند بنزینی که هم اکنون توسط دولت روحانی وارد می شود از بنزینی که در دولت قبلی در پتروشیمی ها تولید می شده غیراستانداردتر و بیماری زاتر است.

دو طرف در این باره همدیگر را متهم به سوء استفاده های مالی نیز کرده اند.

اینکه هر کدام از انواع بنزین پتروشیمی و وارداتی چقدر آلاینده هستند و موضع گیری هر کدام از دو طرف چقدر مربوط به منافع مالی و شخصی مدیران مرتبط است، تاکنون موضوع گمانه زنی های بسیار بوده است. با این وجود به نظر می رسد یک نکته مهم تاکنون مورد غفلت رسانه ها قرار گرفته است: بنزین تولیدی پتروشیمی ها کمتر از ده درصد کل بنزین مصرفی کشور بوده، پس چرا این بنزین خطرناک و سرطانزا در تهران توزیع می شده و نه در جاده های بیرون شهر؟

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی سهم هر کدام از انواع بنزین مورد استفاده در کشور را اینگونه برشمرده است که در دولت قبلی میزان مصرف روزانه بنزین ۶۷ میلیون لیتر بوده که ۶۱ میلیون لیتر آن مثل سابق در پالایشگاه ها تولید می شده، و شش میلیون لیتر نیز وارد می شده است. متعاقب تصویب تحریم ها علیه ایران دولت تصمیم به تولید این شش میلیون لیتر در کارخانه های پتروشیمی گرفت.

وی افزوده است که البته با توجه به افزایش تقاضا اکنون میزان مصرف بنزین هفتاد میلیون لیتر است که به هر حال دولت ناچار است حداقل سه میلیون لیتر را وارد کند.

می بینیم که حتی در زمانی که دولت ناچار بوده ناگهان به تولید بنزین غیراستاندارد در پتروشیمی ها رو بیاورد، هیچگاه سهم این نوع بنزین در کل بنزین مصرفی کشور به ده درصد هم نرسیده است. اما همچنانکه گفته شد، ظاهرا عمده این بنزین سرطانزا در تهران توزیع می شده است.

تهران شهری است که به خاطر شرایط جغرافیای طبیعی آن در نزدیک به نیمی از ایام سال مستعد وقوع وارونگی دماست و از سوی دیگر بلندمرتبه سازی در شریان های باد غالب شهر و همچنین ترافیک پرازدحام، توان خودپالایی این شهر را به شدت کاهش داده است.

شاید بتوان از نظر سیاسی درک کرد که چرا دولت مجبور شده بنزین را در پتروشیمی ها تولید کند، حتی با اطلاع از این نکته که قیمت تمام شده واقعی این بنزین هر لیتر شانزده هزار تومان بوده، یعنی چندین برابر قیمت جهانی بنزین. با این وجود معلوم نیست چرا نخواسته اند با توزیع این بنزین در جاده های دور از سکونتگاه های پر تراکم شهری آثار زیست محیطی آن را به حداقل برسانند.

دشوار است که بتوان گمان کرد مسئولان وقت از ترکیب شیمیایی این بنزین و اثر مرگبار آن بر سلامت انسان ها اطلاع نداشته اند. ممکن است گفته شود شتابزدگی و یا سوء مدیریت موجب شده بود که دولت بدون ارزیابی دقیق فنی طرح تولید بنزین در پتروشیمی ها را بپذیرد و یا اینکه ذینفعان مرتبط گزارش کذب به دولت داده اند. اما چرا حتی چندین ماه بعد از آشکار شدن اثرات خطرناک این بنزین، که باعث شده بود مکررا در زمستان سال ۱۳۹۱ تهران تعطیل شود و همه جا اشاره می شد که دلیل سمی شدن هوای تهران این نوع بنزین است، همچنان دولت به توزیع آن در تهران ادامه داد؟

قطعا با توزیع بنزین مذکور در جاده های نیمه جنوبی کشور (یعنی مناطقی که فاصله زیادی از شهرها دارد و از سوی دیگر شرایط محیطی مستعد وقوع وارونگی دما نیست) می شد بزرگترین شبهه در باره این بنزین را برطرف کرد و خطر آن را به حداقل رساند.

مدیران دولت احمدی نژاد بارها مدعی شده اند که تولید بنزین در پتروشیمی ها از آن جهت که مهمترین اثر تحریم ها را از بین برد بایسته تقدیر است و نه مستوجب تقبیح. سیاسیون هم پیمان آقای احمدی نژاد حتی می توانند بگویند که "دشمنان" ما را وادار به تولید بنزین سمی کردند. اما آیا "دشمنان" دولت را وادار کرده بودند که این بنزین را در شهر رنجور و آلوده تهران توزیع کند؟

فعلا هر دو طرف علیه هم دست به شکایت قضایی زده اند. اما جانمایه این شکایات مسائل مالی است. این دولت آن دولت را متهم می کند تحریم بنزین را به بهانه ای برای اختلاس چند صد میلیون دلاری از طریق تولید بنزین در پتروشیمی های متعلق به یک نهاد نظامی تبدیل کرده و آن دولت هم این دولت را متهم می کند که به بهانه آلودگی هوا اقدام به واردات بنزین غیر استاندارد توسط منسوبان یکی از مقامات مرتبط کرده است. اما مدعی العمومی هم باید دادخواه ریه های مردم بشود: واقعا چرا بنزین سمی را فقط در تهران توزیع کردید؟