حاشیه‌های یک جایزه علمی در شبکه‌های اجتماعی

حق نشر عکس
Image caption دریافت جایزه ریاضیات فیلدز به یک زن ایرانی با استقبال کاربران گوگل‌پلاس هم رو به رو شد

نام مریم میرزاخانی و جایزه‌ای که گرفت همچنان موضوع داغ کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک، توییتر و گوگل پلاس است.

خبر دریافت جایزه که به وقت لندن ساعات پایانی سه‌شنبه ۱۲ آگوست (۲۱ مرداد) روی صفحه فیسبوک بی‌بی‌سی فارسی منتشر شده بیشتر از ۶۷ هزار بار "لایک" خورده و نزدیک به ۷ هزار بار بازنشر شده که در مقایسه با خبرهای دیگر حاکی از استقبال کم نظیر کاربران است.

در کنار حجم زیادی از واکنش های ابراز خوشحالی، تبریک و حس افتخار به اینکه اولین زنی که این جایزه معتبر ریاضیات را دریافت کرده یک زن ایرانی است، مسائل دیگری هم مطرح شده است.

انتشار عکس باحجاب و بی‌حجابی در توییترهای فارسی و انگلیسی منسوب به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران واکنش برانگیز بوده است. در این توییت با تبریک به مریم میرزاخانی آمده: امروز ایرانیان می‌توانند به خود ببالند که اولین زن برنده جایزه "فیلدز" هموطن آنان است.

<blockquote class="twitter-tweet" lang="en-gb"><p>تبریک به خانم مریم میرزاخانی. امروز ایرانیان میتوانند به خود ببالند که اولین زن برنده جایزه &quot;فیلدز&quot; هموطن آنان است. <a href="http://t.co/xYhcWYcMu7">pic.twitter.com/xYhcWYcMu7</a></p>&mdash; دکتر حسن روحانی (@Rouhani_ir) <a href="https://twitter.com/Rouhani_ir/statuses/499593148465954816">August 13, 2014</a></blockquote> <script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

کاربری به نام پرشین بانو توییت این دو عکس را نشان دهنده این دانسته که "یک زن با حجاب و بی حجاب میتونه موفق باشه."

تصویر صفحه اول روزنامه شرق هم از این نظر واکنش‌های زیادی داشت. طرحی که این روزنامه از تصویر خانم میرزاخانی منتشر کرده، به نوعی موهایش در سیاهی تخته سیاه پشت سرش محو شده است.

معصومه ناصری، روزنامه نگار هم تصویر روزنامه شرق را توییت کرده و نوشته: "تخته سیاه بمثابه #حجاب برای موهای مریم میرزاخانی در صفحه اول شرق."

کاربری به نام عباس هم نوشته: "راه حل روزنامه شرق برای زدن عکس بی‌حجاب مریم میرزاخانی عالیه! :)) موهاشو برداشتن به جاش تخته سیاه گذاشتن!"

فرشاد هم عکس با حجابی از خانم میرزاخانی را که در روزنامه‌هایی مثل روزنامه دولتی ایران هم منتشر شده توییت کرده و نوشته: " همه دنیا عکس بی حجاب مریم میرزاخانی رو منتشر کردن بعد سایت های ایرانی این عکس رو گشتن پیدا کردن که با حجاب باشه!"

حق نشر عکس

فرصتی برای یادآوری

برخی از کاربران هم از این فرصت استفاده کرده و برخی محدودیت‌ها و آنچه به نظرشان نابرابری در قوانین کنونی ایران هست را به چالش کشیدند و خواهان اصلاح آن شدند.

نابرابری زن و مرد ، محدود کردن زنان به خانه داری و حتی طرح‌های تفکیک جنسیتی که اخیرا در ایران مطرح شده از موضوعاتی بود که کاربران شبکه‌های اجتماعی به بهانه این جایزه به آن پرداختند.

کاربری به نام سبحان در توییت خود نوشته: "وسط ساپورت و تفکیک جنسیتی و حجاب اجباری و بچه بیارید و خیلی چیزای دیگه، مریم میرزاخانی دل خیلی‌ها رو شاد کرد."

یا مثلا بهمن دارالشفایی، روزنامه نگار ایرانی در فیسبوک خودش عکسی از خانم میرزا خانی و همسر و فرزندش را در محل دریافت جایزه، منتشر کرده و نوشته: "همسر مریم میرزاخانی ایرانی نیست و طبق قوانین ایران به دختر ۳ ساله مریم، گذرنامه ایرانی نمی‌دهند و اون هر بار برای سفر به ایران باید ویزا بگیرد. مثل خیلی از دوستان دیگر ما که با غیرایرانی‌ها ازدواج کرده‌اند و همین مسئله باعث شده سفرهایشان به ایران سخت شود. کاش توجه رسانه‌ای و همین‌طور توجه مقام‌های ایرانی به مدالی که مریم میرزاخانی گرفته باعث تغییر این قانون شود."

مسیح علی نژاد، روزنامه نگار ایرانی مقیم آمریکا هم در فیسبوک عکسی از امید کوکبی، برنده مدال المپیاد و دانشجوی دکتری فیزیک اتمی دانشگاه تگزاس آمریکا که از سال ۱۳۸۹ پس از سفر به ایران بازداشت شده منتشر کرده و نوشته: "فقط زمانی که مدال گرفتند، صاحب افتخار نشویم، هیچ مقام مسولی عکس این نخبه بی گناه را در توییتر و وب سایت رسمی‌اش منتشر نمی کند...ما تکثیر کنیم امید کوکبی را"

بعضی از کاربران هم به حادثه اتوبوس حامل نخبگان ریاضی دانشگاه صنعتی شریف در اسفند ماه سال ۱۳۷۶ اشاره کردند. در این حادثه اتوبوس حامل دانشجویان ریاضی شرکت‌کننده در بیست و دومین دوره مسابقات ریاضی دانشجویی که از اهواز راهی تهران بود به دره سقوط کرد و طی آن شش تن از دانشجویان نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف کشته شدند. مریم میرزاخانی یکی از کسانی بود که از این حادثه جان سالم به در برد.

حق نشر عکس

کاربری به نام سام بریده روزنامه مربوط به این حادثه را توییت کرده و نوشته: "نُخبگــان و هم کلاسی‌های مریم میرزاخانی که ۱۷ سال قبل در اتوبوس به ته دره سقوط کردند و جان باختند."