آیا سازمان اطلاعات سپاه علیه روحانی 'وارد عمل' شده است؟

حق نشر عکس BBC World Service

امروز ۱۵ نماینده مجلس به طور رسمی از وزیر اطلاعات خواسته اند تا در مورد گزارشی که اخیرا در مورد "پروژه عملیاتی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران علیه دولت حسن روحانی" منتشر شده است توضیح بدهد.

اشاره نمایندگان سوال کننده، به گزارشی است که قسمت اول آن سه شنبه ۲۷ آبان و قسمت دوم آن یکشنبه ۲ آذر در سایت سحام نیوز منتشر شده که از جمله رسانه های منتقد محافظه کاران حاکم محسوب می شود. این گزارش، مدعی شده است که سازمان اطلاعات سپاه پاسدارن از مدتی پیش و با استفاده از بودجه و امکانات عمومی، اقدامات گسترده ای را برای "زمین‌گیر کردن دولت یازدهم" در دست انجام دارد.

گزارش، همچنین به ذکر جزئیاتی در مورد افراد متهم به هدایت "پروژه" سازمان اطلاعات سپاه و "خانه های امن" مورد استفاده در این فرایند پرداخته و افزوده که حسن روحانی، در مورد چنین فعالیت هایی به آیت الله خامنه ای شکایت برده است.

توضیح خواستن ۱۵ نماینده مشهور به همسویی با سپاه پاسداران از وزیر اطلاعات بر سر انتشار چنین گزارشی در یک سایت منتقد، طبیعتا این گزارش را بیش از زمان انتشار اولیه آن رسانه ای کرده است. به ویژه آنکه نه تنها رویکرد معمول محافظه کاران حاکم در مورد چنین گزارش هایی، سکوت برای پرهیز از "رسانه ای کردن بیشتر" آنها بوده، که متن و ترکیب سوال نمایندگان نیز، تامل برانگیز به نظر می رسد.

در واقع تنها در یکی از سوالات چهارگانه نمایندگان، از وزیر اطلاعات پرسیده شده که آیا "اصل گزارش را تایید می کند" نه؛ اما سه سوال دیگر، گویی با فرض صحت گزارش، از وزیر در مورد انتشار آن بازخواست می کنند. مشخصا، از این زاویه که "در صورت تأیید، چه نهادی اقدام به این حرکت مغرضانه و خلاف تدبیر کرده است؟"، "چگونه و توسط چه کسانی این گزارش به دست رسانه‌های ضد انقلاب رسیده است؟" و "برای شناسایی و مجازات افراد و یا نهادی که این گزارش را تهیه و منعکس کرده‌اند، چه اقدامی انجام شده است؟"

شاید هنوز برای قضاوت راجع به اجزای مختلف گزارش "پروژه عملیاتی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران علیه دولت حسن روحانی" زود باشد. اما قابل تردید نیست که سوالات امروز نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری، وزن این گزارش را در میان مخاطبان رسانه ها، به گونه ای معنی دار افزایش داده است.

مطالب گذشته وبلاگ سیاسی را اینجا ببینید