قیمت نفت در هر بشکه از مرز ۵۰ دلار گذشت

حق نشر عکس Reuters

توافق تثبیت سطح تولید نفت اعضای اوپک سبب شد تا قیمت آن در هر بشکه امروز دوشنبه ۳ اکتبر، برای سومین روز متوالی افزایش یابد. اکنون قیمت نفت در هر بشکه از مرز ٥٠ دلار گذشته است.

این در حالی است که هنوز با توجه به بالا بودن میزان عرضه نفت نسبت به تقاضای آن، قیمت نفت تحت فشار قرار دارد.

اعضای اوپک هفته پیش در حاشیه اجلاس بین‌المللی انرژی در الجزیره، پایتخت الجزایر، تصمیم گرفتند که سقف تولید اوپک را از ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز به حدود ۳۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه کاهش دهند. جزئیات این توافق قرار است در جلسه سیاستگذاری این سازمان در ماه نوامبر نهایی شود.

اما خبرگزاری رویترز به نقل از بازرگانان نوشته است از آنجایی که برخی از اعضای اوپک از جمله ایران، عراق و عربستان سعودی هنوز حاضر به کاهش سهیمه خود نیستند، قیمت در بازار نفت با فشار روبروست.

عربستان سعودی با سهمیه‌ای بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز و تولید نزدیک به ۱۱ میلیون بشکه در ماه‌های اخیر، بزرگترین تولید کننده اوپک و از تامین‌کنندگان اصلی نفت در بازارهای جهانی است. عراق در رده دوم بعد از عربستان و ایران با سهمیه ۴ میلیون بشکه در روز، در رده سوم قرار می‌گیرند.

به گفته مقامات ایران، تولید نفت ایران در ماه‌های اخیر به ۳.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

نتیجه بررسی امروز (جمعه ۳ اکتبر) این خبرگزاری نشان داده است که تولید نفت اوپک در ماه سپتامبر به ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین سطح تولید نفت این سازمان در سالهای اخیر است.

سطح تولید نفت در ماه اوت ۳۳ میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه در روز بود.

به گفته تحلیل‎گران در صورتی که عرضه نفت برای کنترل مازاد جهانی به اندازه کافی کاهش نیابد خطر کاهش قیمت این کالا وجود دارد.

موضوعات مرتبط