مذاکرات توافق تجاری کانادا و اتحادیه اروپا 'شکست خورد'

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرات مخالفان پیمان تجاری اتحادیه اروپا با کانادا

تلاش‌ها برای امضای قرارداد تجارت آزاد میان کانادا و اتحادیه اروپا به بن بست رسیده و هیات کانادا مذاکرات را ترک کرده است. کریستیا فریلند، وزیر تجارت کانادا، اعلام کرد اتحادیه اروپا حتی نمی‌تواند با کانادا بر سر پیمانی تجاری به توافق برسد.

مخالفت پارلمان محلی منطقه والونی در بلژیک با این پیمان تجاری مانع از پیوستن بلژیک به آن ‌شد و در نتیجه اتحادیه اروپا نتوانست موافقت همه اعضا را، که لازمه یک پیمان است، جلب کند.

البته اتحادیه اروپا می‌گوید مذاکرات هنوز به پایان نرسیده است. هیات کانادایی در حالی مذاکرات را ترک کرد که بنا بود توافق تجاری با اتحادیه اروپا هفته آینده امضا شود.

هدف این پیمان تجاری آن بوده که ۹۸ درصد تعرفه‌های گمرکی میان طرفین لغو شود.

مخالفت دولت محلی والونی به واسطه این نگرانی است که رقابت با غول‌های تجاری چندملیتی در آمریکای شمالی برای صنایع و کسب و کارهای کوچک محلی ممکن نباشد و توافق تجارت آزاد به نابودی آنها منجر شود. والونی بیش از ۳ میلیون جمعیت دارد و به ویژه نگران اثر منفی توافق تجاری روی وضعیت کشاورزانش بود.

به جز دولت محلی والونی گروه‌های دیگری نیز مانند فعالان محیط زیست، اتحادیه‌های کارگری و برخی گروه‌های چپگرا نیز منتقد این پیمان تجاری با کانادا بوده‌اند.

موضوعات مرتبط