کام اقتصاد ایران با کارت اعتباری مرابحه شیرین می‌شود؟

کارت‌های اعتباری مرابحه حق نشر عکس RADE

بانک مرکزی ایران برای تحریک تقاضای داخلی، کارت‌های‌ اعتباری مرابحه (کام) را طراحی کرده که مشتریان بانک‌ها می‌توانند بعد از اعتبارسنجی، این کارت‌ها را تا سقف ۵۰ میلیون تومان دریافت کنند.

کارت‌های‌ اعتباری جدید یک سال بعد از کارت‌های‌ اعتباری خرید کالاهای داخلی وارد بازار شده است که بانک مرکزی آن را تنها برای خرید کالاهای ایرانی طراحی کرده بود ولی استقبالی از این کارت‌ها نشد.

اعتبار کارت‌های‌ خرید کالاهای ایرانی ده میلیون تومان بود ولی اعتبار کارت‌های‌ مرابحه (کام) که صدور آن از مهر ماه آغاز شده تا ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

کارت‌های‌ اعتباری جدید بر مبنای عقد مرابحه که یکی از عقود اسلامی است صادر می‌شود. مرابحه معامله‌ای است که در آن فروشنده، قیمت تمام شده کالا و هزینه‌های‌ آن را به مشتری اعلام و درخواست نرخ سود معینی می‌کند.

کارت‌های‌ جدید در سه نوع طلایی به ارزش ۵۰ میلیون تومان، نقره‌ای به ارزش ۳۰ میلیون تومان و برنزی به ارزش ۱۰ میلیون تومان است و بانک ها‌ بر اساس اعتبار سنجی مشتری، نظیر نداشتن چک برگشتی و گردش حساب برای مشتریان متقاضی، این کارت‌ها را صادر خواهند کرد.

در کارت‌های اعتباری قبلی مشتریان بانک‌ها تنها می‌توانستند کالاهای ایرانی بخرند، اما دارندگان کارت‌های اعتباری جدید بنابر تصمیم بانک مرکزی می‌توانند هم کالاهای ایرانی بخرند و هم کالاهایی را که از مبادی رسمی کشور وارد شده و عوارض گمرکی آن پرداخت شده باشد.

علاوه بر این، دارندگان کارت‌ها می‌توانند در صورت نیاز برای پرداخت برخی خدمات نظیر خدمات بیمارستانی نیز از این کارت‌ها استفاده کنند.

به نظر می‌رسد که به دلیل محدودیت استفاده از کارت‌هایی نظیر مستر کارت و ویزا در ایران، بانک مرکزی، صدور کارت اعتباری مرابحه را در داخل کشور در برنامه قرار داده است.

سود کارت‌های اعتبار سالانه ۱۸ درصد پیش‌بینی شده است اما اگر دارنده کارت بر اساس توافق بانک صادر کننده کارت، اقساط خود را سر موعد پرداخت کند، سودی به آن تعلق نمی‌گیرد.

پیش‌بینی شده که اگر مشتریان بانک‌ها از کارت‌های‌ اعتباری مرابحه استفاده کنند، اقساط را از ۱۲ تا ۳۶ ماه بپردازند. هر مشتری اگر اقساط خود را به موقع پرداخت کند مجددا می‌تواند از اعتبار قبلی خود برای خرید کالا و خدمات استفاده کند.

متقاضیان کارت‌ها تنها می‌توانند از یک بانک کارت اعتباری مرابحه بگیرند. متقاضیان بعد از اعتبار سنجی در توانایی پرداخت اقساط و سپردن وثیقه یا ضامن (بسته به درخواست بانک صادرکننده کارت) می‌توانند کارت اعتباری دریافت کنند.

هزینه صدور این کارت‌ها بنابر تصمیم بانک مرکزی، ده هزار تومان کارمزد اعتبار سنجی مشتری و یک درصد اعتبار اختصاص یافته به عنوان آبونمان سالانه کارت اعتباری است.

اعتباری که نقد نمی‌شود

بانک مرکزی تأکید کرده که نقد شدن اعتبار این کارت‌ها "مطلقا ممنوع" است، اما مشخص نیست که با چه ابزاری می‌خواهد آن را کنترل کند. به این معنی که اگر یک مشتری با فروشنده کالایی هماهنگی کند و بدون این که کالایی بخرد، پول را حساب فروشنده منتقل و فروشنده نیز در ازای دریافت مبلغی اصل پول را به صاحب کالا برگرداند، بانک چگونه می‌تواند مانع از این کار شود؟

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران می‌گوید که "نقد کردن کارت‌های‌ اعتباری مرابحه ممنوع است و اگر مواردی برای دریافت وجه نقد مشاهده شود، سابقه سوء برای دارنده کارت لحاظ می‌شود."

کارت‌های‌ اعتباری مرابحه بعد از رکود شدیدی که اقتصاد ایران در چند سال اخیر با آن مواجه بوده، از سوی بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفته است و مقامات اقتصادی امیدوارند که از این طریق بتوانند با تحریک تقاضا مردم را به خرید بیشتر تشویق کنند.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند که تورم بالا و کاهش ارزش پول ملی در چند سال اخیر باعث شده شهروندان ایرانی توان خرید خود را از دست بدهند و واحدهای تولیدی نیز در فروش کالا با مشکل مواجه شوند.

فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی در این باره گفته که "با توجه به عدم رونق در اقتصاد کشور و کم تحرکی که وجود دار، بانک مرکزی تلاش می‌کند میزان تقاضای کل را در اقتصاد با ایجاد توان خرید در شهروندان افزایش دهد."

به گفته آقای حیدری، "در دنیا شرکت هایی مانند مسترکارت و یا ویزا کارت این خدمات را ارائه می‌کنند، اما در داخل کشور به دلیل این که ارائه این خدمات در شرایط کنونی امکان پذیر نیست، با استفاده از توان داخلی و منطبق با شرایط کشور و مبتنی بر بانکداری اسلامی خدمت جدید ایجاد شده است."

بانک مرکزی می‌گوید که این کارت‌ها جایگزین وام هایی خواهد شد که اکنون به صورت خرد از سوی بانک‌ها ‌داده می‌شود.

پیش از این بانک‌ها وام‌هایی را در ازای ارائه فاکتورهای خرید به برخی متقاضیان پرداخت می‌کردند و رئیس کل بانک مرکزی گفته "این کارت‌ها جایگزین تسهیلات خرد بانک‌ها ‌می‌شود و از این بابت انتقادهایی که در گذشته در باره صوری بودن فاکتورها برای دریافت وام وجود داشت، رفع خواهد شد."

موانع صدور کارت اعتباری

با گذشت چند هفته از شروع صدور کارت‌های اعتباری مرابحه، مشتریان بانک‌ها‌ می‌گویند که برخی بانک‌ها برای صدور این کارت‌ها وثیقه سنگین نظیر سند مالکیت واحد مسکونی یا پنج ضامن طلب می‌کنند و این امکان همگانی شدن استفاده از کارت‌های‌ اعتباری را کم می‌کند.

علاوه بر آن کارشناسان اقتصادی می‌گویند که این طرح با منابع بانک‌ها‌ گره خورده و از آنجا که بانک‌ها‌ با مشکل جدی تأمین منابع و کمبود نقدینگی رو به رو هستند، اجرای این طرح با مشکل مواجه خواهد شد.

بانک‌ها ‌الزامی به صدور این کارت‌ها ندارند و برای همین هم برخی بانک‌ها گفته اند که فعلا تنها برای کارکنان خود از این کارت‌ها صادر خواهند کرد. اما بانک مرکزی ایران امیدوار است که رقابت بین بانک‌ها برای صدور این خدمت تازه باعث همگانی شدن صدور این کارت‌ها شود و استفاده گسترده از آن تحرکی هر چند کم در اقتصاد ایران ایجاد کند.