پیمان عمده تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا امضا شد

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی پس از امضای توافق حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی پس از امضای توافق

اتحادیه اروپا و کانادا در پی چند هفته بلاتکلیفی به دلیل مخالفت ها در بلژیک یک پیمان عمده تجاری را امضا کرده اند.

این توافق را جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و مقام های ارشد اتحادیه اروپا در بروکسل امضا کردند.

پیمان تجاری سِتا که گفته می‌شود نگاهی بسیار روزآمد به تجارت آزاد دارد، به کانادا و اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد با حداقل ممیزی‌های قانونی به بازارهای یکدیگر دسترسی پیدا کنند.

این پیمان ۹۹ درصد تعرفه ها را حذف می کند و مقام ها امیدوارند باعث افزایش ۱۲ میلیارد دلاری مبادلات تجاری شود.

کانادا امیدوار است با اجرایی شدن این پیمان، رونق جدیدی به اقتصاد خود دهد؛ اقتصادی که به علت هم‌‍جواری با آمریکا، به شدت تحت تاثیر بازار ایالات متحده است.

آقای ترودو هنگام امضای این پیمان گفت: "کانادایی ها و اروپایی ها در این مورد اتفاق نظر دارند که برای رشد واقعی و موثر اقتصادی، باید شغل های بهتری برای شهروندان خود ایجاد کنیم."

"موافقتنامه های پیشرو تجاری مثل توافقی که امروز امضا کرده ایم چنین اثری خواهد داشت."

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم از گشایش "فصل تازه ای" در روابط اتحادیه اروپا و کانادا که باعث ایجاد فرصت هایی برای "بیش از نیم میلیارد نفر در دو سوی اطلس خواهد شد" صحبت کرد.

این پیمان بعد از حدود هفت سال مذاکره امضا می شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption اعتراض به امضا پیمان در بروکسل

تمامی اعضای اتحادیه اروپا روز جمعه این پیمان که سِتا (توافقنامه جامع تجاری و اقتصادی با کانادا) نام گرفته را رسما تایید کردند.

با وجود این، مذاکرات اخیر برای رسیدن به توافق بر سر این پیمان با نگرانی‌های فراوانی از سوی اعضای اتحادیه اروپا همراه بوده است.

علاوه بر اعتراضات در آلمان، در بلژیک، مردم و مقام‌های منطقه والون نسبت به اثرات شکل‌گیری یک کریدور آزاد تجاری میان اتحادیه اروپا و کانادا، ابراز نگرانی کرده‌اند.

پارلمان منطقه والون بلژیک که در آخرین مقاومت رسمی نسبت به تایید سِتا آن را وتو کرد، معتقد است اجرایی شدن این پیمان علاوه بر تاثیر منفی بر کسب و کار کشاورزان این منطقه، باعث پایین آمدن استاندارهای حقوق صنفی کارگران در اروپا و همچنین معیارهای حفظ محیط زیست در این منطقه خواهد شد.

بر همین اساس، پارلمان والون از اتحادیه اروپا تعهدات و تمهیدات قوی‌تری طلب کرده بود.

روز پنجشنبه، چارلز میشل، نخست‌وزیر بلژیک گفت پس از یک دور فشرده گفتگوها با مقام‌های والون، پارلمان این منطقه فرانسوی زبان را قانع کرد که نگرانی آنها در مفاد نهایی این پیمان لحاظ شود.