وزیر تجارت بریتانیا: ایران بعد از شوروی بزرگترین اقتصادی است که به تجارت جهانی بازمی‌پیوندد

Image caption لیام فاکس

لیام فاکس، وزیر تجارت خارجی بریتانیا، می‌گوید بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ایران بزرگترین اقتصادی است که به تجارت جهانی بازمی‌‌گردد.

آقای فاکس در کنفرانس تجاری ایران در لندن گفت: "ایران هم‌اکنون فرصتی بی‌همتا برای سرمایه‌گذاری است."

او در عین حال به موانعی که در راه گسترش تجارت با ایران وجود دارد اشاره کرد و از جمله گفت بریتانیا عمیقا نگران اشخاص دوتابعیتی است که در ایران بازداشت شده‌اند.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن نیز مشکلات بانکی ایران را "دردسرساز" توصیف کرد. آقای بعیدی‌نژاد در این کنفرانس گفت که حساب بانکی سفارت ایران در لندن هنوز بسته است.

Image caption حمید بعیدی نژاد

امروز کنفرانسی یک روزه درباره چشم‌انداز روابط تجاری میان ایران و بریتانیا با شرکت‌های مقام‌های ارشد دو کشور و شماری از بازرگانان در لندن برگزار شده است.

امیر پایور، خبرنگار ما در محل برگزاری کنفرانس می‌گوید در پاسخ به سوالی از طرف مجرى، از میان ١٢٠ شركت كننده در كنفرانس تجارت لندن، فقط حدود ١٥ نفر گفتند در ايران سرمايه‌گذارى كرده يا مى‌خواهند سرمايه‌گذارى كنند.

ایران به دنبال توافق هسته‌ای و رفع بخشی از تحریم‌ها در پی گسترش روابط اقتصادی با جهان است و بریتانیا نیز به دنبال همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا باید به توافق‌های تجاری جدیدی با کشورهای مختلف برسد.

وزیر تجارت خارجی بریتانیا در کنفرانس لندن گفت طی ماه آینده میلادی یک هیات تجاری به ایران اعزام می‌شود تا سرمایه‌گذاری تا سقف ۱۴ میلیارد دلار در معادن ایران را بررسی کند.

او گفت نشانه‌های آن که شرکت‌های بریتانیایی "به آرامی اما با اشتیاقی فزاینده" تجارت با ایران را از سرمی‌گیرند.

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در لندن هم گفت که در منطقه‌ ناآرام خاورمیانه، ایران محلی امن و باثبات برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. آقای بعیدی‌نژاد در عین حال به مشکلاتی که در راه بازگشت ایران به بازارهای جهانی وجود داشته اشاره کرد و به ویژه به خودداری بانک‌های بریتانیایی از معامله با ایران اشاره کرد.

به گزارش رویترز نورمن لامونت، فرستاده تجاری بریتانیا در ایران، گفت بن‌بست بانکی موجود "موقعیتی شرم‌آور است" و موانعی که در راه تجارت با ایران وجود دارد تنها موضع منتقدان حسن روحانی را تقویت می‌کند.

مطالب مرتبط