انتقاد شماری از نمایندگان مجلس به واردات خودروهای 'مونتاژ شده در آمریکا'

تبلیغ خودروی هوندا بر روی یکی از بیلبوردهای تبلیغاتی در تهران حق نشر عکس Irannovin
Image caption تبلیغ خودروی هوندا بر روی یکی از بیلبوردهای تبلیغاتی در تهران

شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از واردات خودروهای تولید شده در آمریکا، خواستار پاسخگویی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته است: "تمام خودروهای تولیدی آمریکا که وارد ایران شده باید به کشور مبداء بازگردانده شوند."

محسن کوهکن، دیگر عضو این کمیسیون، واردات خودروهای "تولید شده در آمریکا" را شامل توصیه رهبر ایران درباره ممنوعیت واردات کالا از ایالات متحده دانسته است.

ممنوعیت عرضه خودروهای تولید آمریکا در ایران زمانی شروع شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در اردیبهشت ماه در دیدار با جمعی از کارگران گفت: "خود آمریکایی‌ها به علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند. حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه رو به ورشکستگی آمریکا خودرو وارد کنیم؟ مدیران و مسئولان محترم در مقابل فشارهای پنهانی که در این زمینه‌ها وارد می شود بایستند و جداً نگذارند این قبیل مسائل انجام شود."

توقف شماره‌گذاری

رسانه‌های ایران اخیرا از خودداری مراکز شماره‌گذاری پلیس راهنمایی و رانندگی از شماره‌گذاری خودروهای تولید شده در آمریکا خبر داده‌اند.

این خودروها در اصل غیرآمریکایی هستند ولی پیش از ورود به ایران در داخل آمریکا مونتاژ و تولید شده‌اند.

انجمن واردکنندگان خودرو در ایران تعداد اینگونه از خودرو ها را که در آمریکا تولید شده‌اند را حدود ۴۰۰ دستگاه اعلام کرده است و به گفته این سازمان شامل خودروهایی نظیر بی‌ام‌و آلمان، تویوتای ژاپن، ولووی سوئد و هوندای ژاپن نیز می‌شود.

به گزارش ایسنا، روی برچسب اطلاعات نصب شده روی خودروهای هوندا CR-V که از آمریکا وارد ایران شده کلمه " MADE IN U.S.A" (ساخت آمریکا) درج شده است و عنوان شرکت تولیدکننده این خودرو نیز HONDA OF AMERICA MFG.,INC (شرکت هوندای آمریکا) ذکر شده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption روی برچسب اطلاعات نصب شده روی خودروی هوندا CR-V کلمه " MADE IN U.S.A" (ساخت آمریکا) درج شده است

انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در ایران از خریداران احتمالی خواسته تا تعیین تکلیف موضوع از سوی وزارت صنعت و معدن از خرید خودروهای ساخت آمریکا خودداری کنند.

محمد جعفری، رئیس این انجمن می‌گوید:‌ "واردات خودروهای ساخت آمریکا برخلاف سیاست‌های کلان تبیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب است و با توجه به اینکه پلیس شماره‌گذاری خودروهای وارد شده از آمریکا را متوقف کرده، فروش آنها از نظر اخلاقی و حرفه‌ای درست نیست زیرا خریداران نمی‌توانند این خودروها را شماره‌گذاری کنند و دچار ضرر و زیان می‌شوند."

وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران هنوز در این باره اظهار نظر نکرده است.

مطالب مرتبط: خودروی آمریکایی شورولت از سامانه ثبت سفارش واردات کالا به ایران حذف شد

مطالب مرتبط