اتحادیه اروپا درباره کسری بودجه ۸ کشور حوزه یورو هشدار داد

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، کسری بودجه سالانه کشورهای عضو نباید از سه درصد تولید ناخالص ملی آنها تجاوز کند. حق نشر عکس Getty Images
Image caption بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، کسری بودجه سالانه کشورهای عضو نباید از سه درصد تولید ناخالص ملی آنها تجاوز کند.

کمیسیون اروپا می‌گوید که ۸ کشور حوزه یورو در سال ۲۰۱۷ میلادی، در خطر نقض قوانین مالی اتحادیه اروپا هستند.

بر اساس قوانین این اتحادیه، کسری بودجه سالانه کشورهای عضو نباید از سه درصد تولید ناخالص ملی آنها تجاوز کند.

کشورهای ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، بلژیک، قبرس، فنلاند، لیتوانی و اسلوونی پنج کشوری هستند که کمیسیون اروپا درباره کسری بودجه مازادشان به آنها هشدار داده است.

پی‌یر موسکویچی، کمیسیونر اقتصادی اتحادیه اروپا درباره ایتالیا با لحن نرم‌تری گفته که بخشی از افزایش کسری بودجه این کشور به هزینه‌های زلزله و بحران مهاجران مربوط می‌شود.

آقای موسکویچی گفته: "اتحادیه اروپا این نکات را در مورد ایتالیا مدنظر قرار خواهد داد."

اواخر تابستان، شورای اتحادیه اروپا به اسپانیا و پرتغال فرصت بیشتری داد تا با کاهش کسری بودجه، بتوانند خود را با قوانین مالی این اتحادیه هماهنگ کنند و این دو کشور در نهایت به سختی توانستند از جریمه‌های احتمالی خلاص شوند.

سال گذشته میلادی کسری بودجه اسپانیا حدود ۵ درصد تولید ناخالص ملی این کشور بود و در پرتغال این کسری چهار و چهار دهم درصد تولید را در زمان مشابه شامل می‌شد.

اگر چه بر اساس قوانین اتحادیه اروپا کسری بودجه هیچ کشور عضوی نباید از سه درصد تولید ناخالص ملی آن بیشتر شود اما در عمل فقط ۱۹ کشور حوزه یورو مشمول جریمه‌های سخت اتحادیه اروپا می‌شوند.