معترضان تغییر قانون کار مقابل مجلس ایران تجمع کردند

حق نشر عکس ILNA

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، معترضان به لایحه تغییر قانون کار امروز، شنبه، مقابل مجلس ایران تجمع کردند. ایلنا شمار تجمع کنندگان را حدود سه هزار نفر گزارش کرده است.

معترضان می‌گویند لایحه‌ای که دولت برای تغییر قانون کار به مجلس فرستاده است حقوق کارگران را تضعیف می‌کند. آنها خواهان پس گرفتن این لایحه از طرف دولت شده‌اند.

حسن صادقی، از مقا‌م‌های اتحادیه دولتی خانه کارگر در این تجمع گفت اگر دولت لایحه را از مجلس پس نگیرد کارگران مقابل وزارت کار تجمع خواهند کرد. علیرضا محجوب، نماینده مجلس و دبیر خانه کارگر و سهیلا جلودارزاده، دیگر نماینده مجلس نیز در میان معترضان حاضر شدند.

هم‌اکنون در ایران حداقل دستمزد باید هر سال با توجه به نرخ تورم اعلام شده از طرف بانک مرکزی بالا برود، اما در لایحه تغییر قانون کار "مرجع ذی صلاح قانونی" جای بانک مرکزی را گرفته است. فعالان کارگری می‌گویند ابهام در تعیین این مرجع قانونی به معنی باز بودن دست دولت و کارفرمایان در بالانبردن دستمزد منطبق با تورم است.

حق نشر عکس ILNA

دیگر اعتراض فعالان کارگری به این است که دولت قصد دارد شرط سنی را در قراردادهای کارآموزی حذف کند.

در هفته‌های اخیر این لایحه اعتراض‌ها و مخالفت‌های بسیاری را از سوی فعالان کارگری در ایران برانگیخته است.

سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، که یکی از معدود تشکل‌های مستقل کارگران ایران است، لایحه اصلاح قانون کار را "حمله به حقوق ابتدایی کارگران" خوانده و خواهان "لغو فوری" آن شده است.

کمیسیون اجتماعی مجلس ایران چند روز پیش در واکنش به اعتراض‌ها لایحه را به وزارت کار ارجاع داد تا پس از بررسی با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت، مجددا در کمیسیون اجتماعی بررسی شود.