قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت

بر اساس گزارشها وزرای نفت ایران و عراق از طرح کاهش تولید نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت حمایت کرده‌اند حق نشر عکس AFP

قیمت نفت در معاملات امروز دو‌شنبه ۲۱ نوامبر (اول آذر) در بازارهای جهانی افزایش یافت.

در آغاز معاملات امروز بازار نیویورک، هر بشکه نفت خام آمریکا با یک دلار و سی و چهار سنت افزایش به چهل و هفت دلار و شصت وشش سنت رسید.

علت افزایش قیمت نفت، بالا رفتن امید سرمایه‌گذاران به توافق جامع سازمان کشورهای صادر کننده نفت در کاهش تولید است.

افزایش امروز قیمت نفت پس از انتشار گزارش‌هایی درباره حمایت وزرای نفت ایران و عراق از طرح کاهش تولید نفت اوپک اتفاق افتاده است.

هفته آینده (۳۰ نوامبر) کشورهای عضو سازمان اوپک برای تعیین تکلیف درباره میزان تولید نفت در شش ماه اول سال آینده میلادی در مقر این سازمان در وین، پایتخت اتریش به گفتگو خواهند نشست.

دو ماه پیش وزرای کشورهای عضو اوپک در حاشیه اجلاس بین‌المللی انرژی در الجزیره جلسه‌ فوق‌العاده تشکیل دادند و تصمیم گرفتند سقف تولید سازمان را از ٣٣ میلیون و پانصد هزار بشکه در روز به ٣٢ میلیون و دویست و چهل هزار بشکه کاهش دهند و تصمیم‌گیری نهایی در این مورد به نشست رسمی این سازمان در اواخر نوامبر موکول شد.

در نشست الجزایر، ایران به دلیل عدم امکان استفاده از سهمیه این کشور در زمان تحریم هسته‌ای و دو کشور نیجریه و لیبی به خاطر کاهش تولید در نتیجه حمله گروه‌های مسلح به تاسیسات نفتی آنها از تصمیم برای کاهش سهمیه معاف شدند.

بیشتر بخوانید: افزایش چهار برابری صادرات نفت ایران به هند