رئیس کل بانک مرکزی ایران: روند افزایش نرخ ارز پس از تعطیلات سال نو میلادی متوقف می‌شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption قیمت دلار آمریکا در معاملات روز گذشته در بازار آزاد ایران به مرز ۴ هزار تومان نزدیک شده بود

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر پایدار نخواهد ماند و پیش بینی کرده است که این روند پس از پایان تعطیلات سال نو میلادی متوقف شود.

امروز در ایران تعطیل رسمی است و معامله ارز به طور معمول انجام نمی شود اما قیمت دلار آمریکا در معاملات روز گذشته در بازار آزاد به مرز ۴ هزار تومان نزدیک شد.

این بالاترین قیمت دلار آمریکا در برابر ریال ایران دست کم از زمان اجرایی شدن توافق برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی است.

آقای سیف در کانال تلگرام خود نوشته است که "روند تحولات بازار ارز در این سال‌ها نشان داده است که پس از سپری شدن تعطیلات سال نو میلادی و خروج تقاضای فصلی از بازار و همچنین تقویت عرضه ارز از سوی صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی که معمولا در ماه‌های پایانی سال شدت می‌گیرد، نرخ ارز در سه ماهه چهارم از روندی نزولی برخوردار بوده است."

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران دیروز با انتقاد از دولت ایران در افزایش قیمت ارز گفته بود "چون دولت نتوانست سرنوشت دلار را از صادرات نفت جدا کند قیمت دلار به یک وضعیت بی‌ثباتی رسیده‌ است".

رئیس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به افزایش قیمت اخیر قیمت دلار بی تفاوتی به این موضوع را رد کرده و گفته است که بانک مرکزی در طول سه سال گذشته همواره سعی کرده بازار ارز را "در مسیر اصولی خود هدایت کند."

به گفته آقای سیف در سال های اخیر نرخ ارز در سه ماهه چهارم (زمستان) روندی نزول داشته و مثال زده است که در سال گذشته حداکثر نرخ دلار معادل ۳۷۳۷ تومان بود اما در پایان سال به ۳۴۷۲ تومان کاهش پیدا کرد.

به جز افزایش تقاضا برای ارز همزمان با مراسم راهپیمایی اربعین در عراق، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و عدم قطعیت سیاست‌های دولت آینده این کشور در قبال ایران به خصوص ابهام درباره آینده توافق برجام، از علت های دیگر افزایش قیمت دلار در ایران توصیف شده است.

مطالب مرتبط