ولید بن طلال: ممنوعیت رانندگی زنان به اقتصاد عربستان سعودی لطمه می‌زند

ولید بن طلال حق نشر عکس Reuters
Image caption ولید بن طلال

ولید بن طلال، سرمایه‌دار سرشناس و یکی از شاهزادگان بانفوذ در عربستان سعودی، کشورش را به رفع ممنوعیت رانندگی زنان فراخوانده‌ است. او می‌گوید ممنوعیت رانندگی زنان به اقتصاد عربستان لطمه می‌زند.

او گفت این رفع ممنوعیت، علاوه بر موضوع حقوق زنان، یک الزام اقتصادی نیز محسوب می‌شود.

عربستان سعودی تنها کشور جهان است که در آن زنان اجازه رانندگی ندارند و فعالان حقوق زنان پیش از این برای به چالش کشیدن این ممنوعیت دستگیر شده‌اند.

ولید بن طلال گفت: "وقت آن رسیده که زنان سعودی شروع به راندن اتومبیل‌هایشان کنند."

ولید بن طلال یکی از اعضای خاندان خاندان حاکم عربستان است که مشهور به رک‌گویی است و پیش از این نیز از محدودیت‌های اعمال شده بر حقوق زنان انتقاد کرده بود.

با آن که او هیچ سمت سیاسی در کشورش ندارد، رئیس هیئت مدیره کینگدام هولدینگ کمپانی (کی‌اچ‌سی) است. کمپانی مزبور از سهامداران بانک سیتی‌گروپ آمریکا و شهربازی یورو دیزنی است و سهامش در بازار بورس عربستان عرضه می‌شود.

کی‌اچ‌سی مدعی است که با سرمایه‌گذاری در صنعت هتلداری، بازار املاک و رسانه‌های خبری یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در آمریکا به حساب می‌آید. این کمپانی از سهامداران دیزنی، فاکس قرن ۲۱، نیوز کورپ، جنرال موتورز و توییتر است.

'قوانین غیرمنصفانه'

ولید بن طلال که در بین ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد، گفت: "ممنوعیت رانندگی برای یک زن، مسئله‌ای است که مربوط به حقوق امروز اوست. مشابه این مسئله در گذشته برای او، ممنوعیت تحصیل یا داشتن یک هویت مستقل بود. همه آن‌ها قوانینی غیرمنصفانه هستند که توسط یک جامعه سنتی اعمال می‌شوند و بسیار محدودکننده‌تر از آن چیزی است که قانوناً و در چارچوب دین مجاز شمرده می‌شود."

با اینکه رانندگی برای زنان غیرقانونی نیست، تنها مردان هستند که موفق به دریافت گواهینامه رانندگی می‌شوند. اعتراضات علیه این محدودیت به ۲۰ سال پیش برمی‌گردد.

اظهارات ولید بن طلال که به تفصیل در وبسایتش منتشر شده‌است، این بحث را مطرح می‌کند که این ممنوعیت به شدت برای عربستان سعودی هزینه می‌تراشد.

حق نشر عکس Alwaleed Bin Talal

با توجه به سیستم حمل و نقل عمومی ناکارآمد، بیش از یک میلیون راننده به استخدام درآمده‌اند تا زنان را جابجا کنند. بیشتر این رانندگان خارجیانی هستند که با هزینه‌ای قابل توجه به کار مشغول‌ شده‌اند.

ولید بن طلال تخمین می‌زند که یک خانواده متوسط هر ماه ۳۸۰۰ ریال (۱۰۰۰ دلار) هزینه یک راننده می‌کند که درآمد آن خانواده را می‌بلعد.

او می‌افزاید: "بیش از یک میلیون زن سعودی نیاز به وسایل نقلیه امن دارند تا بتوانند هر صبح، خود را به سر کار برسانند. اغلب این به گردن مردان می‌افتد که کارشان را ترک کنند تا همسران و فرزندانشان را به درمانگاه یا جاهای دیگر ببرند. در حالی که این کار را زنان می‌توانند خود انجام دهند. نگاه داشتن رانندگان خارجی نه تنها درآمد یک خانواده را کاهش می‌دهد، بلکه یالانه باعث خروج میلیاردها ریال از اقتصاد عربستان سعودی به خارج از این کشور می‌شود."

موضوعات مرتبط