اکادمی گمرک و مالیات افغانستان به منظور مبارزه با فساد تشکیل شد

حکیمی حق نشر عکس FB
Image caption حکیمی: هدف از تأسیس این اکادمی مبارزه با فساد است

وزارت مالیه/دارایی افغانستان برای مبارزه با فساد و بهبود کیفیت کار در گمرک‌های کشور، نخستین اکادمی گمرک‌ها و مالیات را در کابل تأسیس کرده است.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه روز دوشنبه (۱۵ قوس/آذر) در مراسم گشایش این اکادمی گفت که کارمندان گمرک‌ها در این نهاد آموزشی آموزش خواهند داد.

به گفته او، در حال حاضر این مرکز برای آموزش همزمان ۱۶۰ نفر از کارمندان گمرک‌ها در نظر گرفته شده، ولی در آینده می‌‌تواند توسعه یابد.

آقای حکیمی افزود که این مرکز با وسایل پیشرفته الکترونیکی تجهیز شده و پشت سر گذاشتن دوره‌های آموزشی این نهاد برای تقویت کارمندان گمرک‌ها با ارزش خوانده شده است.

وزیر مالیه در حاشیه این مراسم به تاج‌الدین سروش، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "ما می‌خواهیم تمام ماموران ما از این طریق استخدام شوند و هم آموزش ببیند، هم با قوانین و هم با مقررات آشنا شوند و و تکنولوژی به آن‌ها آموزش داده شود."

او افزود که در گام نخست کارمندان گمرک‌ها و سپس ماموران ادارات مالیاتی در این اکادمی آموزش خواهند دید و در آینده انتظار می‌رود که این نهاد به مرکز آموزشی مدیریت مالیات عمومی تبدیل شود.

______________________________________________________________________

افزایش شفافیت برای کاهش فساد

ایوب آروین

بی‌بی‌سی

گمرک افغانستان یکی از نهادهای دولتی افغانستان است که به دلیل آلوده بودن به فساد مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته، اما تلاش‌های دولت برای کاهش فساد در این نهاد منجر به نتایجی نشده که رهبران حکومت را قانع کند. تأسیس اکادمی گمرک‌ها هم بیانگر همین موضوع است. حالا به نظر می‌رسد که دولت افغانستان در نظر دارد با تجهیز گمرک‌ها با وسایل پیشرفته الکترونیکی و آموزش کارمندان گمرک‌ها با چنین وسایلی، میزان فساد در این نهاد را کاهش دهد.

مالیاتی که از طریق محصول و عوارض گمرکی نصیب دولت افغانستان می‌شود، از منابع اصلی درآمد دولت این کشور است. حالا اگر مشکل فساد و کمبود ظرفیت در این نهاد کاهش یابد، میزان درآمد دولت افزایش خواهد یافت.

____________________________________________________________________

آقای حکیمی گفته که تجهیز گمرک‌های کشور با وسایل فنی پیشرفته، تسهیلات خوبی را برای تجارت خارجی کشور فراهم خواهد کرد و کوشیده می‌شود که این تسهیلات با استانداردهای سازمان جهانی گمرک‌ها مطابقت داشته باشد.

حق نشر عکس FB
Image caption انتظار می رود این اکادمی به مرکز آموزش مدیریت مالیات عمومی کشور تبدیل شود

وزیر مالیه افغانستان افزوده که آموزش استانداردهای این سازمان به کارمندان گمرک‌های کشور از طریق این اکادمی به استخدام نیروی انسانی "پاک از فساد" و افزایش درآمد دولت و بهبود اقتصاد کشور کمک خواهد کرد.