اتحادیه اروپا پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان به کشورهای عضو را 'ممنوع' کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption به نظر اتحادیه اروپا شرکت آسمان نظر این اتحادیه در مورد ایمنی پرواز را تامین نمی‌کند

اتحادیه اروپا پرواز هواپیماهای شرکت هواپیمایی آسمان به کشورهای عضو این اتحادیه را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه اروپا با صدور اطلاعیه‌ای گفته است که شرکت ایرانی "هواپیمایی آسمان" را به فهرست آن دسته از شرکت‌های هواپیمایی افزوده است که شرایط آنها از نظر ایمنی پرواز با ضوابط بین المللی مورد نظر این اتحادیه منطبق نیست و در نتیجه، اجازه پرواز به کشورهای عضو اتحادیه را ندارند.

این خبرگزاری به نقل از منابع صنعت هوانوردی نوشته است که شرکت آسمان از لحاظ تعداد هواپیما، سومین شرکت بزرگ هواپیمایی ایران محسوب می‌شود. آسمان یک شرکت هواپیمایی خصوصی است که بعد از انقلاب از ادغام چند شرکت کوچک هواپیمایی تشکیل یافت و در سال ١٣٨١، به صندوق بازنشستگی واگذار شد. این شرکت در مسیرهای داخلی و خارجی فعالیت دارد.

ممنوعیت پرواز هواپیماهای شرکت هواپیمایی آسمان به اتحادیه اروپا در حالی اعلام می‌شود که در پی دستیابی به برجام و لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی، شرکت‌های هواپیمایی ایران از برنامه‌هایی برای خرید هواپیماهای جدید به منظور بازسازی ناوگان‌های قدیمی و فرسوده خود خبر دادند.

ایران اعلام کرده که در نظر دارد حدود دویست فروند هواپیمای مسافربری را برای شرکت‌های هواپیمایی خود خریداری کند.

شرکت آسمان در حال حاضر سی و چند هواپیمای قابل استفاده در اختیار دارد اما اتحادیه اروپا ایمنی پرواز هیچیک از این هواپیماها را با معیارهای بین‌المللی منطبق ندانسته است.

در ماه اوت، هواپیمایی آسمان اعلام کرد که در صدد است با خرید بیست فروند هواپیما از شرکت ژاپنی میستوبیشی، پروازها در مسیرهای داخلی خود را بهبود بخشد.

اتحادیه اروپا با بررسی شرکت‌های مختلف هواپیمایی، شرکت‌هایی را که هواپیماها و نحوه فعالیت آنها را با ضوابط ایمنی مورد نظر خود منطبق نمی‌داند در فهرست پرواز ممنوع خود قرار می‌دهد.

در حال حاضر، فعالیت شرکت‌های هواپیمایی متعلق به بیست و سه کشور جهان در کشورهای اتحادیه اروپا ممنوع است. در مورد چهار کشور دیگر، از جمله ایران، ممنوعیت کامل وضع نشده است بلکه این محدودیت به تمامی هواپیماهای یک یا چند شرکت، یا چند هواپیمای مشخص آنها مربوط می‌شود.

اتحادیه اروپا در اطلاعیه خود در روز پنجشنبه، تمامی شرکت‌های هواپیمایی قزاقستان را از فهرست پرواز ممنوع خود حذف کرد.

کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور ترابری گفت پس از سال‌ها همکاری شرکت‌های قزاقستان با اتحادیه اروپا و برخورداری از کمک‌های فنی این اتحادیه، وضعیت ایمنی این شرکت‌ها به سطح قابل قبول ارتقاء یافته است. وی افزوده است که "این نشانه مثبتی برای تمامی کشورها و شرکت‌هایی است که هنوز در فهرست پرواز ممنوع قرار دارند زیرا نشان می‌دهد که همکاری با اتحادیه اروپا نتایج ملموسی دارد."