معاون وزیر راه: قیمت مسکن در یازده سال بیشتر از یازده برابر شده است

تهران حق نشر عکس TASNIM

حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید طی سال‌های ٨١ تا ٩٢ قیمت مسکن نزدیک به ۱۲ برابر شده است. به گفته این مقام ایرانی قیمت زمین در ایران نیز در این سال‌ها ۱۴ برابر شده است.

این در حالی است که بگفته آقای مظاهریان قیمت کالاها و نرخ دلار در این مدت افزایش داشته است و "البته قدرت خرید مردم متناسب با افزایش نرخ زمین و ساختمان رشد نکرده است."

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون وزیر راه همچنین مقدار وام مسکن در تهران را ٨٠ میلیون تومان و در کلان‌شهرها ۶۰ میلیون تومان اعلام کرده است.

بانک مرکزی اخیرا در گزارشی متوسط قیمت خرید و فروش یک‌ متر مربع واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران را حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود.

براین اساس قیمت خرید هر متر مربع واحد مسکونی در آبان‌ماه امسال نسبت به آبان سال گذشته بیش از هفت درصد افزایش یافته است.

این گزارش بالاترین قیمت معامله شده در مناطق بیست و دو گانه تهران را حدود ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن را با ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ اعلام کرده است.

در ایران بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ساختمان است و به عقیده کارشناسان اقتصادی، ادامه رکود در این بخش، مشکلات اقتصادی بیشتری ایجاد می‌کند برای همین دولت سعی دارد با پرداخت انواع وام مسکن و روش‌های تشویقی دیگر این بخش را از رکود خارج کند.

بعضی کارشناسان معتقدند که در سال ۹۵ به دلیل ثبات نسبی در متغیرهای ارزی و نرخ تورم عمومی، شوک قیمتی در بازار مسکن وجود نداشته، اما با تغییر نسبت عرضه و تقاضا و تغییر متغیرهای اقتصاد کلان، بازار مسکن کم کم از رکود خارج شده است، معاملات مسکن بیشتر شده و به تبع آن قیمت مسکن تا حدودی افزایش داشته است.

موضوعات مرتبط