افزایش نرخ دلار 'به آجیل شب یلدا رسید'

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، افزایش قیمت آجیل و خشکبار شب یلدا را ناشی از افزایش نرخ ارز در یک ماه گذشته عنوان کرده است. حق نشر عکس AFP
Image caption رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، افزایش قیمت آجیل و خشکبار شب یلدا را ناشی از افزایش نرخ ارز در یک ماه گذشته عنوان کرده است.

در حالی که خانواده‌های ایرانی خود را آماده برگزاری شب یلدا، طولانی‌ترین شب سال، می‌کنند، قیمت آجیل در بعضی از خشکبار فروشی‌ها به ویژه در تهران افزایش داشته است.

مصطفی احمدی، رییس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران، افزایش قیمت آجیل شب یلدا را ناشی از افزایش نرخ ارز در یک ماه گذشته عنوان کرده است.

در هفته‌های گذشته همزمان با افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی، قیمت دلار در بازار ایران هم افزایش یافت و حتی به چهار هزار تومان هم رسید

+بیشتر بخوایند: قیمت دلار در ایران به حدود چهار هزار تومان رسید

آقای احمدی گفته است: "افزایش نرخ ارز در یک ماه گذشته بر نرخ برخی خشکبار وارداتی تاثیر داشته به طوری که قیمت انواع بادام هندی، درختی، زمینی بین ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش یافته است."

با اینکه بیشتر اقلام خشکباردر داخل ایران تولید می‌شود ولی محصولاتی نظیر بادام هندی بدلیل نبود عرضه کافی از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شوند.

به گفته منابع رسمی در ایران سالانه حدود ده هزار تن بادام هندی در ایران مصرف میشود و وضع ممنوعیت واردات این محصول به افزایش قیمت آن دامن زده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بعضی از فروشندگان میزان اقلام مخلوط شده و مرغوبیت آجیل را دلیل اصلی تفاوت قیمت در نقاط مختلف شهر عنوان کرده‌اند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در گزارشی از سطح شهر تهران از تفاوت قیمت آجیل شب یلدا در مناطق مختلف شهر پرده برداشته است.

بر این اساس، در خیابان مولوی که محل فروش عمده آجیل است است قیمت هر کیلو آجیل شب یلدا ۲۰ هزار تومان و در پارک وی کیلویی ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بعضی از فروشندگان میزان اقلام مخلوط شده و مرغوبیت آجیل را دلیل اصلی این تفاوت قیمت عنوان کرده‌اند.

رئیس اتحادیه خشکبار تهران گفته است آجیل و خشکبار نرخ مصوبی ندارد و قیمت‌ها بر اساس کیفیت تعیین می‌شوند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط