گمرک ایران: واردات از آلمان ۳۰ درصد بیشتر شده است

به گزارش گمرک ایران حجم واردات ایران از آلمان پس از توافق جامع اتمی بیشتر شده است حق نشر عکس AFP
Image caption به گزارش گمرک ایران حجم واردات ایران از آلمان پس از توافق جامع اتمی بیشتر شده است

تازه‌ترین گزارش گمرک ایران درباره تجارت خارجی این کشور از افزایش سی درصدی واردات ایران از آلمان در ۹ ماه گذشته خبر داده است.

آلمان پیشتر پنجمین کشور عمده طرف معامله با ایران بود ولی تا پایان آذر ماه حجم واردات ایران از این کشور به یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون دلار رسید.

آلمان از جمله کشورهایی بود که پس از توافق جامع اتمی ایران با قدرت‌های جهانی با اعزام هئیت‌های مختلف تجاری، برای سرمایه‌گذاری در ایران اعلام آمادگی کرد.

بشنوید: افزایش حجم تجارت ایران و آلمان

این در حالی است که آمار تجارت خارجی گمرک حکایت از کاهش واردات ایران از صادرکنندگان سنتی مانند چین و ترکیه دارد.

چین همچنان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی است به طوری که در ۹ ماهه اول سال جاری حجم صادرات غیرنفتی ایران به چین به پنج میلیارد و ۶۹۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود هفت درصد افزایش داشته است.

پس از چین به ترتیب امارات متحده ، عراق ، ترکیه و جمهوری کره بزرگترین وارد کننده از ایران هستند.

گزارش گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی در پایان آذر ماه امسال نسبت به ماه قبل ۹ درصد افزایش داشته است و واردات هم همزمان بیشتر شده است. این در حالی است که گزارش ماه‌های قبل از کاهش واردات به ایران خبر می‌داد.

بر اساس این گزارش میعانات گازی، گازهای طبیعی مایع شده ، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین ، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی مایع شده و پروپان مایع شده بیشترین سهم را از صادرات "غیرنفتی" ایران داشته‌اند.

اقلام عمده وارداتی نیز طی ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ به ترتیب شامل ذرت ، لوبیای سویا ، "قطعات منفصله" برای تولید خودروی سواری ، وسایل نقلیه موتوری و برنج بوده‌اند.