بانک مرکزی ایران از کاهش تعداد معاملات و افزایش قیمت مسکن در تهران خبر داده است

افزایش قیمت مسکن در تهران حق نشر عکس AFP

بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین گزارش خود که امروز ۶ آذر ( ۲۶ دسامبر) منتشر کرده از کاهش معاملات مسکن در پایتخت ایران خبر داده است.

در این گزارش که به تحولات بازار مسکن تهران در آذر ماه ۱۳۹۵ پرداخته، اعلام شده که در این ماه (آذر) یازده هزار و هشتصد آپارتمان در پایتخت معامله شده‌اند.

این تعداد نسبت به آبان ماه حدود ۵ درصد و نسبت به آذر سال قبل ۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بانک مرکزی با استناد به آمارهای ارائه شده توسط سازمان ثبت معاملات املاک ایران در حالی از کاهش تعداد معاملات مسکن خبر داده است که در همین مدت قیمت واحدهای مسکونی در شهر تهران افزایش داشته است.

بیشتر بخوانید: 'قیمت مسکن در یازده سال بیشتر از یازده برابر شده است'

بنابر این گزارش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در آذر ماه امسال چهار میلیون و چهار صد و سی هزار تومان بوده که نسبت به آبان(ماه قبل) نیم درصد و نسبت به آذر سال قبل نزدیک به ۸ درصد رشد داشته است.

آپارتمانهای منطقه یک تهران با ده میلیون تومان و منطقه ۱۷ با دو میلیون و دویست هزار تومان در هر متر مربع، به ترتیب گرانترین و ارزانترین املاک معامله شده در ماه گذشته بودند.

حق نشر عکس Hamshahri
Image caption حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید طی سال‌های ٨١ تا ٩٢ قیمت مسکن نزدیک به ۱۲ برابر شده است

این گزارش در جمع بندی خود رشد قیمت مسکن را "ملایم" و کمتر از نرخ تورم طی ۹ ماهه منتهی به آذر توصیف کرده و شرایط را برای خرید خانه به خصوص برای "خانه اولی‌ها" مناسب خوانده است.

بعضی کارشناسان معتقدند که امسال به دلیل ثبات نسبی در بازار ارز و نرخ تورم عمومی، شوک قیمتی در بازار مسکن وجود نداشته، اما با تغییر نسبت عرضه و تقاضا ، بازار مسکن کم کم در حال خروج از رکود است.

بانک مرکزی ایران همچنین "تک رقمی شدن" نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن را عامل مهمی در معرفی شرایط "مناسب" برای خانه دار شدن در شرایط کنونی خوانده است.

اما عده‌ای می‌گویند تسهیلاتی که دولت در بخش مسکن می‌دهد بخش کمی از قیمت خانه را پوشش می دهد و افراد باید حدود هشتاد درصد هزینه خرید خانه را خودشان تامین کنند تا بتوانند از تسهیلات بانکی بهره‌مند شوند و در این شرایط قشر ضعیف جامعه همچنان توانایی خرید خانه ندارد.

در ایران بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ساختمان است و به عقیده کارشناسان اقتصادی، ادامه رکود در این بخش، مشکلات اقتصادی بیشتری ایجاد می‌کند. به همین دلیل دولت سعی دارد با پرداخت انواع وام مسکن و روش‌های تشویقی دیگر این بخش را از رکود خارج کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط