شرکت راه آهن ایران از نهایی شدن قرارداد ۴ میلیارد یورویی با ایتالیا خبر داد

واگن‌های قطار شهری در اصفهان حق نشر عکس Tasnim
Image caption واگن‌های قطار شهری در اصفهان

عباس نظری، مدیر امور بین‌الملل شرکت راه آهن ایران از نهایی شدن مذاکرات ایران و ایتالیا برای توسعه و بهینه‌سازی ناوگان حمل و نقل ریلی در ایران خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای نظری مبلغ سرمایه‌گذاری ایتالیا در راه آهن ایران را حدود ۴ میلیارد یورو اعلام کرده است.

به گفته منابع دولتی در ایران سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایتالیایی در ایران شامل راه‌اندازی دو خط سریع‌السیر ریلی قم-اراک و تهران-همدان خواهد بود.

مدیر امور بین‌الملل شرکت راه آهن ایران همچنین گفته است: "در طول ماه‌های گذشته مذاکرات جدی با طرف‌های فرانسوی داشته‌ایم تا آنها چه در زمینه‌ مطالعه و چه در زمینه سرمایه‌گذاری به راه‌آهن ایران کمک کنند. به احتمال زیاد فرانسوی‌ها در توسعه قطارهای حومه‌ای ایران نقشی مهم ایفا خواهند کرد."

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران سال گذشته در اولین سفر رسمی اروپایی خود بعد از آغاز دوران ریاست جمهوری به ایتالیا سفر کرد و دو کشور چندین قراداد بزرگ تجاری امضا کردند.

+ بیشتر بخوانید: +روحانی در رم با رئیس جمهور ایتالیا دیدار کرد

در اواخر فروردین ماه امسال (آوریل ۲۰۱۶) ماتئو رنتسی، نخست وزیر وقت ایتالیا به همراه یک هیئت تجاری به تهران آمد و موافقتنامه‌هایی امضا کردند که ارزش آنها بالقوه چندین میلیارد دلار بود.

در این سفر، شرکت خط آهن دولتی ایتالیا، فرووی دلو استاتو، اعلام کرد که یک موافقتنامه "چارچوب همکاری" برای احداث دو خط آهن سریع‌السیر در ایران امضا کرده است.

ارزش این معامله بیش از ۳ میلیارد یورو اعلام شد.

ببینید: دیدار هیئت ۲۵۰ نفری ایتالیا از ایران

حق نشر عکس Mehr

به گزارش رسانه‌های ایران، ماتزونه چینی، رئیس راه آهن ایتالیا گفته بود کشورش آمادگی دارد در زمینه پرداخت وام های آسان با بهره پایین با ایران همكاری کند.

ایتالیا قبل از تحریم به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا بود.

تا قبل از تحریم‌های هسته‌ای، حجم مبادلات تجاری ایران و ایتالیا به بیش از ٨ میلیارد دلار در سال می‌رسید ولی بعد از اعمال تحریم‌های بین‌المللی مبادله تجاری دو کشور به شدت کاهش یافت.

در سال‌های اخیر ایران تلاش کرده تا ناوگان ریلی خود را نوسازی کند و آن را توسعه دهد.

به گفته شرکت راه آهن ایران تا پایان برنامه چهارم توسعه، قرار است گنجایش جابجایی مسافر سالانه به ۳۶ میلیون نفر برسد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط