آستان قدس رضوی 'میدان گازی توس را توسعه می‌دهد'

شتاب پروژه‌های گازی در ایران حق نشر عکس Shana

محمد مام‌بیگی، مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق ایران از توسعه میدان گازی "توس" توسط شرکت "توسعه نفت و گاز رضوی"، وابسته به آستان قدس رضوی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر،آقای مام بیگی گفته است: "آستان قدس رضوی با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت نفت مناطق مرکزی امضا کرده، تهیه طراحی تفصیلی میدان توس را انجام داده است."

این میدان در صد کیلومتری شمال مشهد قرار دارد و براساس برآوردهای شرکت ملی نفت ایران امکان برداشت روزانه چهار میلیون مترمکعب گاز از آن وجود دارد.

میدان گازی توس بیش‌تر از دو سال پیش شناسایی شد و به دلیل نزدیکی با ترکمنستان از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گفته مقام‌های ایرانی، قرار است با بهره‌برداری از میدان توس و "عطار" بخشی از گاز مورد نیاز مناطق شمالی و شمال شرق ایران تامین شود.

سالهاست که قسمت عمده‌ای از گاز این مناطق، به دلیل هزینه بر بودن انتقال و دوری از میدان‌های گازی در "عسلویه" در جنوب ایران، توسط ترکمنستان تامین می‌شود.

افزایش ناگهانی قیمت گاز و قطع آن توسط شرکت "ترکمن ‌گاز" به تصمیم جدی ایران درباره توسعه میدان‌های گازی نظیر توس دامن زده است.

+ ترکمنستان ارسال گاز به ایران را قطع کرد

+ ایران پرونده اختلاف گازی با ترکمنستان را به 'داوری بین‌المللی' ارجاع می‌دهد

حق نشر عکس BEHROUZ MEHRI/AFP/Getty Images
Image caption با اینکه ایران از دارندگان ذخایر بزرگ گازی در جهان است اما کشورهایی نظیر ترکمنستان بخشی از گاز مناطق شمالی ایران را تامین می‌کنند

شرکت "نفت و گاز تأمین رضوی" در سال ۱۳۸۶ به ثبت رسید واز سال ۱۳۸۹ کلیه سهام آن به آستان قدس رضوی تعلق گرفت و با نام شرکت "توسعه نفت و گاز رضوی" فعالیت جدید خود را آغاز کرد.

این شرکت، سرمایه‌گذاری و مشارکت در پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی در داخل و خارج از ایران را از اهداف خود برشمرده است.

۹ ماه پیش در جریان سفر ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا، به تهران دو کشور تفاهم‌نامه‌هایی به ارزش بالقوه چندین میلیارد دلار امضا کردند.

+ امضای تفاهم‌نامه توسعه میدان گاز در سفر نخست وزیر ایتالیا به تهران

یکی از این تفاهم‌نامه‌ها مربوط به توسعه میدان گازی "توس" بود که بین شرکت توسعه نفت و گاز رضوی و شرکت "سایپم" ایتالیا به امضا رسید.

شرکت سایپم از زیرمجموعه‌های شرکت بین‌المللی اِنی ایتالیاست که در زمینه خدمات حفاری فعالیت می‌کند.

بنابر اعلام شرکت توسعه نفت و گاز رضوی، پروژه توسعه میدان توس شامل حفاری پنج چاه اصلی و همچنین طراحی و ساخت تأسیسات بالادستی و پایین‌دستی این میدان است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط