رسوایی در کره جنوبی؛ یکی از روسای سامسونگ به عنوان مظنون

لی جی-یونگ حق نشر عکس Getty Images
Image caption لی جی-یونگ پیش از این در یک جلسه استماع در پارلمان توسط سیاستمداران مورد سوال قرار گرفت

لی جی-یونگ، وارث احتمالی سامسونگ، در ارتباط با رسوایی فساد رئیس جمهور تعلیق شده کره جنوبی، به عنوان مظنون مورد بازجویی قرار می‌گیرد.

این شرکت متهم است که به سازمان‌های غیرانتفاعی تحت مدیریت چوی سون-سیل، یکی از معتمدان رئیس‌جمهور پارک گوئن-های، پول اهداء کرده‌ است.

ادعا می‌شود که آن کمک‌ با این هدف صورت گرفت که در ازای آن از یک اقدام تجاری مناقشه برانگیز این شرکت، حمایت سیاسی شود.

به گفته مقامات، آقای لی قرار است روز پنج‌شنبه با دادستانان ویژه پرونده ملاقات کند.

آقای لی، هم اکنون معاون اول «سامسونگ الکترونیکس» است. اما از سال ۲۰۱۴ که پدرش، لی کون-هی دچار حمله قلبی شد، وی در عمل به عنوان رئیس کل مجموعه «سامسونگ گروپ» شناخته می‌شود.

سیاستمداران کره جنوبی در تاریخ ۹ دسامبر، رای به تعلیق رئیس‌جمهور پارک دادند؛ تصمیمی که دادگاه قانون اساسی این کشور ۶ ماه فرصت دارد آن را تایید یا لغو کند. تا آن زمان، او رسماً رئیس‌جمهور خواهد بود اما اختیاراتش سلب و به نخست‌وزیر، منتقل می‌شود.

ادعاها در محور این پرونده، حول اقدام سامسونگ برای ادغام بازوی عمرانی این شرکت (سامسونگ C&T) با یکی از شرکت‌های وابسته (چیل اینداستریز) بوده‌ است.

اتهام مطرح شده توسط دادستانان این است که سامسونگ ۳.۱ میلیون دلار به یک شرکت به مالکیت خانم چوی و دخترش، پرداخت تا در ازایش حمایت خانم پارک را از این معامله به دست آورد.

لی جی-یونگ پیش از این در ارتباط با رسوایی اخیر، در برابر سیاستمداران شهادت داده‌بود. ولی این اولین بار است که او به عنوان متهم توسط بازجویان مورد سوال قرار می‌گیرد.

موضوعات مرتبط