کمیسیون تلفیق: قیمت بنزین و حامل‌های انرژی سال آینده ثابت باقی خواهد ماند

سخنگوی کمیسیون تلفیق ایران می‌گوید قیمت بنزین در ایران سال آینده افزایش نمی‌یابد حق نشر عکس AFP/Getty Images

محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۶ گفته است که براساس مصوبه این کمیسیون قیمت بنزین و حامل‌های انرژی در سال آینده خورشیدی افزایش نخواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای مفتح گفته است: "در سال ۹۶ براساس لایحه دولت، درآمد هدفمندی یارانه‌ها ۴۸ هزار میلیارد تومان یعنی رقم مشابه سال ۹۵ پیش‌بینی شده بود."

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶ که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران اواسط آذر ماه به مجلس ارائه کرده است، وزارت نفت "مکلف" شده برای نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت و توسعه پالایشگاه‌ها اقدام کند و منابع مورد نیاز را از محل افزایش "پنج درصدی" قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی تأمین کند.

عباس کاظمی، معاون وزیر نفت ایران پس از ارایه لایحه بودجه گفته بود: "پنج درصدی که در بودجه ذکر شده هر سال وجود دارد و از محصول برداشته می‌شود، اما قیمت ها ثابت می ماند."

بیشتر بخوانید:

+ روحانی لایحه بودجه سال ۹۶ را به مجلس ارائه کرد

+ ده نکته درباره لایحه بودجه سال آینده ایران

+ آیا برآوردهای دولت در لایحه جدید بودجه واقع بینانه است؟

حق نشر عکس Tasnim
Image caption محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق گفته است قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده ثابت می‌ماند

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ دولت همچنین پیشنهاد کرده ۲۰ درصد قیمت گازوئیل را در سال آینده بالا ببرد. قرار است دولت از این طریق ۹۲ میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان درآمد کسب کند.

اما آقای مفتح گفته است:" چند روز پیش نیز تصمیمی داشتیم مبنی بر اینکه ۵ درصد از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌ها صرف توسعه پالایشگاه‌ها شود و این مصوبه نیز به‌معنای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیست."

'کاهش واردات بنزین به ایران '

تصمیم کمیسیون تلفیق درباره ثابت نگه داشتن قیمت بنزین در سال آینده در حالی مطرح شده که مسئولان وزارت نفت از کاهش واردات بنزین در ماه‌های اخیر خبر داده‌اند.

عباس کاظمی، معاون وزیر نفت ایران حدود دو ماه پیش گفته بود: "در ماه‌های نخست امسال شاهد واردات روزانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر بنزین بودیم؛ اما اکنون واردات این فرآورده به حدود چهار و نیم تا پنج میلیون لیتر در روز رسیده است."

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption وزارت نفت ایران می‌گوید که واردات بنزین به ایران در ماه‌های اخیر کاهش یافته است

خودکفایی در تولید بنزین از سال‌ها پیش در دستور کار دولت‌های وقت بوده است ولی این سیاست تا به امروز محقق نشده است.

پیشتر هم بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته بود که پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال آینده (۱۳۹۶) به بهره برداری می‌رسد و زمان قطع واردات بنزین را سال آینده اعلام کرده بود.

نبود پالایشگاه‌های کافی در ایران، امکان فرآوری نفت و تولید فرآورده‌هایی نظیر بنزین در این کشور را کاهش داده است.

افزایش سرانه استفاده از خودروی شخصی در سالهای اخیر و در نتیجه، مصرف بالای بنزین، کماکان این فرآورده را در لیست اقلام ضروری وارداتی در ایران قرار داده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط