ایران حدود ۲ میلیارد دلار غرامت گازی به ترکیه می‌پردازد

حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت: بر اساس اعلام داوری بین المللی مقرر شده قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه بین ۱۳.۳ تا ۱۶.۶ درصد کاهش یابد حق نشر عکس Mehr
Image caption حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت: بر اساس اعلام داوری بین المللی مقرر شده قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه بین ۱۳.۳ تا ۱۶.۶ درصد کاهش یابد

حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت ایران امروز سه‌شنبه ۵ بهمن (۲۴ ژانویه) در جمع خبرنگاران گفته است ایران یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار غرامت به ترکیه پرداخت خواهد کرد.

به گفته آقای عراقی این غرامت بر اساس رای "داوری بین‌المللی" درباره اختلاف ایران و ترکیه بر سر اختلاف قیمت گاز صادراتی به ترکیه پرداخت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون وزیر نفت ایران گفته است: "بر اساس اعلام داوری بین المللی مقرر شده قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه بین ۱۳.۳ تا ۱۶.۶ درصد کاهش یابد."

قرار است این بدهی به صورت اقساط به ترکیه پرداخت شود و جایگزینی گاز با "پول نقد" در غرامت هم از جمله پیشنهادهای ایران است.

ایران از صادرکنندگان عمده گاز طبیعی به ترکیه است و این کشور سالانه حدود بیست درصد از نیاز خود به این سوخت را از ایران خریداری می‌کند.

بیشتر بخوانید:

+ ایران: ترکیه گاز بیشتری بخرد، تخفیف می‌دهیم

+ انفجار در خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه منجر به توقف ارسال گاز شد

+ صادرات گاز ایران به ترکیه از سر گرفته شد

ببینید: + نقش گاز صادراتی ایران به ترکیه در رابطه دو کشور

حق نشر عکس Shnana
Image caption بر اساس قرارداد ۲۵ ساله، ایران سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کند

منشاء اختلاف ایران و ترکیه بر سر قیمت گذاری گاز مایع به قراردادی بر می‌گردد که در سال ۱۹۹۶ میلادی و در زمان نخست وزیری نجم‌الدین اربکان در ترکیه بین دو کشور امضا شد.

بر اساس این قرارداد ۲۵ ساله، ایران سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کند که بهای آن در هر هزار متر مکعب آن ۵۰۷ دلار تعیین شده بود.

ترکیه در ژانویه ۲۰۱۲ به دیوان داوری بین‌المللی که به اتاق بازرگانی بین‌المللی وابسته است شکایت کرد.

در بهمن ماه سال ۹۲ بود که شرکت "بوتاش" ترکیه اعلام کرد که صادرات گاز ایران به این کشور به میزان مورد توافق نبوده و ۲۵ درصد از حجم آن کم شده است.

از دیگر مواردی که ترکیه به آن اعتراض داشت " بالا بودن" قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه بود.

دیوان داوری اتاق بازرگانی بین‌المللی پیش تر هم در دسامبر ۲۰۱۴ با بررسی یک شکایت دیگر ترکیه از ایران، به نفع ایران رای داده بود.

ترکیه در این شکایت با طرح ادعای "کم فروشی" گاز در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ ادعای ۲۰ میلیارد دلار خسارت کرده بود اما این دیوان به نفع ایران رای داد.

ترکیه سال هاست که خواهان کاهش بهای گاز وارداتی از ایران است و این موضوع در سفر دو سال پیش رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور به تهران مورد تاکید قرار گرفت.

ایران در آن زمان شرط کاهش بهای گاز صادراتی به ترکیه را افزایش میزان صادرات به این کشور عنوان کرده بود که مورد موافقت ترکیه قرار نگرفت.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط