تولید پراید و پژو ۴۰۵ در ایران 'فعلا متوقف نمی‌شود'

تولید خوردوهای پژو ۴۰۵ و پراید تا پایان سال ۹۵ متوقف نمی‌شود حق نشر عکس AFP/Getty Images

محمدرضا فیاض، معاون وزیر صنعت ایران گفته است تولید دو خودوری پژو ۴۰۵ و پراید تا زمانی که جایگزین مناسبی برای آنها پیدا نشود ادامه خواهد یافت.

آقای فیاض در یک نشست خبری امروز دوشنبه ۱۱ بهمن(۳۰ ژانویه) گفته است: "این دو خودرو استانداردهای لازم را دارند و مردم نیز مایل به استفاده از آن هستند؛ بنابراین درست نیست تا زمانی که جایگزینی برای آن پیدا نکرده ایم، مردم را از مصرف آن محروم نماییم."

معاون وزیر صنعت ایران در صحبت‌های خود به "کشش بازار" اشاره کرده است.

پراید و پژو ۴۰۵ از جمله خودروهای نسبتا ارزان قیمت در ایران هستند که در مقایسه با سایر خودروها در این کشور عده بیشتری توان خرید آنها را دارند، هر چند تعداد زیادی از مالکان این خودروها از استاندارد پائین و خدمات بعد از فروش آنها گله‌مند هستند.

این دو خودرو بیشترین طول عمر را در خط تولید خودروهای ایرانی دارند و بیش از دو دهه است که تولید شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

+قیمت خودرو در ایران در انتظار چیست؟

+خودروی ایرانی: از غرور ملی تا پراید بی‌ستاره

+خط تولید"رانا" سومین خودروی تولید ایران افتتاح شد

حق نشر عکس Getty Images

تولید این دو خودرو در حالی ادامه می‌یابد که در سال‌های اخیر توقف خط تولید آنها خبرساز بوده است.

به گفته سازمان ملی استاندارد ایران "طبق قانون" اتومبیل‌هایی که ۱۰ سال از تولید آنها می‌گذرد باید از خط تولید خارج شوند که با توجه به حدود دو دهه تولید این قانون شامل آنها می‌شود.

حدود چهار ماه پیش، نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفته بود: "در راستای برنامه‌ای که براساس قانون توقف تولید خودروهایی با بیش از ۱۰ سال تولید را در خود دیده است، خودروهایی مانند پراید یا پژو ۴۰۵ نیز از خط تولید خودروسازان داخلی خارج خواهد شد."

البته او زمانی برای این کار مشخص نکرد و اجرای این طرح را مستلزم یک "برنامه عمیق و دقیق" دانست.

در آبان ماه امسال بعضی رسانه‌های ایران به نقل از بهروز ریاحی، مشاور وزیر صنعت از توقف تولید خودورهای پژو ۴۰۵ و پراید تا پایان سال ۱۳۹۵ خبر داده بودند. وزارت صنعت بعدا این خبر را رد کرد.

شش سال پیش وزارت صنایع آئین‌نامه را به خودروسازان داخلی ابلاغ کرد که به طور ضمنی به "توقف تولید" این دو خودرو هم اشاره داشت.

آیین‌نامه "ارتقای کیفیت خودروهای سبک" در خرداد ۱۳۸۹ به تصویب شورای سیاست‌گذاری خودرو در وزارت صنایع و معادن رسید.

در بخشی از این آیین‌نامه گفته شده که "از ابتدای سال ۱۳۹۵، تولید خودروهای سواری با برند داخلی که بیش از ۱۰ سال از زمان آغاز تولید آنها می‌گذرد و همچنین تولید خودروهای سواری با برند خارجی که بیش از هفت سال از زمان اولین عرضه‌ آنها می‌گذرد، باید متوقف شود."

خودروهای پژو ۴۰۵ و پراید مشمول این آئین‌نامه می‌شوند.

حق نشر عکس Tasnim

یکی از مشکلات اصلی خارج کردن این خودروها از خط تولید نبود جایگزین با محدوده قیمتی آنهاست. خودروهایی که فن‌آوری تولید آنها به بیش از سه دهه پیش بر‌می‌گردد.

توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ در عمل به معنای حذف خودروهایی با قیمتی کمتر از ۳۵ میلیون تومان است.

بحث بر سر توقف خط تولید این دو خودرو در حالی ادامه دارد که بعد از اجرای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی بعضی از خودروسازان بزرگ جهان توسعه فعالیت‌ خود در ایران را مدنظر قرار داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

+پژو قصد دارد 'سالانه ۳۰۰ هزار خودرو در ایران بفروشد'

+رنو برای تولید سالانه ۱۵۰ هزار خودرو در ایران توافقنامه سرمایه‌گذاری مشترک امضا کرد

کدام شرکت‌های بزرگ حمل و نقل به ایران می‌روند؟

شرکت فرانسوی پژو-سیتروئن که پیش از تحریم‌ها از فعال‌ترین شرکت‌های خودروسازی در ایران بود، گفته است که با قرارداد پنج ساله‌ای به ارزش ۴۰۰ میلیون یورو برای تولید، تحقیقات و توسعه به ایران باز می‌گردد و انتظار دارد در سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت ایران خودرو، سالانه حدود دویست هزار دستگاه خودرو در ایران تولید کند.

رنو، دیگر شرکت فرانسوی هم با امضای قراردادی اعلام کرده ظرفیت تولید این خودروساز سالانه ۱۵۰ هزار خودرو در ایران افزایش خواهد یافت.

مطالب مرتبط