واردات خودرو به ایران در ده ماه بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت

افزایش واردات خودرو به ایران حق نشر عکس fars

براساس اعلام گمرگ ایران، در ۱۰ ماه اول سال جاری خورشیدی حدود ۴۵ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو سواری به این کشور وارد شده است.

این سازمان جمع ارزش خودروهای وارداتی را بیش از یک میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار اعلام کرده است که رقم واردات در مقایسه با سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

پیش‌بینی افزایش درآمد ناشی از واردات خودرو در سال آینده خورشیدی باعث شده، دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۶ تعرفه واردات خودرو را افزایش دهد.

در این لایحه که هم اکنون در کمیسیون تلفیق مجلس در دست بررسی است، افزایش ۵ درصدی عوارض واردات خودرو گنجانده شده است.

درباره لایحه بودجه ۹۶ بیشتر بخوانید:

+روحانی لایحه بودجه سال ۹۶ را به مجلس ارائه کرد

+ده نکته درباره لایحه بودجه سال آینده ایران

+آیا برآوردهای دولت در لایحه جدید بودجه واقع بینانه است؟

واردات خودرو به ایران در حالی افزایش یافته است که پیش‌نویس طرح "مشروط شدن واردات خودرو" در کمیسیون امور زیربنایی دولت در دست بررسی است.

بر اساس این طرح، فقط افرادی مجاز به واردات خودرو به ایران هستند که مجوز نمایندگی رسمی شرکت اصلی خودروساز را داشته باشند یا یکی از شرکت‌های دارای اختیارنامه از سوی شرکت مادر را داشته باشند.

حق نشر عکس fars
Image caption خودوریی با پلاک عبور موقت در تهران

از جمله شرط ‌های گنجانده شده در این طرح این است که واردکننده به اندازه نصف ارزش تولید خودرو در داخل، اجازه واردات داشته باشد و در صورتی که امکان تولید نداشته باشد، به اندازه دو و نیم برابر ارزش خودروی وارداتی، صادرات قطعات یا خودروهای داخلی را انجام دهد.

عبدالرضا فهیمی، عضو انجمن واردکنندگان خودرو با انتقاد از این طرح به خبرگزاری فارس گفته است: "این طرح در حالی تهیه شده که مشخص نیست سطح تخصصی واردکنندگان خودرو برای صادرات قطعات و خودروهای داخلی چگونه ارزیابی شده است."

آقای فهیمی گفته است این طرح به سرنوشت مصوبه مشروط ‌سازی "واردات موز به صادرات سیب" دچار می‌شود.

اشاره او به مصوبه هیئت دولت در فروردین سال ۹۵ است که بر اساس آن ورود موز مشروط به صادرات سیب شد و تعرفه واردات موز به ۲۶ درصد رسید.

در ایران با توجه به هزینه‌های حمل و نقل، تعرفه‌های گمرکی و مالیات، قیمت خودروهای وارداتی بسیار بالاتر از قیمت آنها در بازارهای جهانی است.

بیشتر خودروهای وارداتی از امارات متحده عربی، کره جنوبی، اسپانیا، آلمان و ترکیه به ایران می‌آیند.

بیشتر بخوانید:

+بلاتکلیفی صدها خودروی تولید شده در آمریکا برای خریداران ایرانی

+وزارت صنعت ایران واردات خودروهای مونتاژ شده در آمریکا را 'بلامانع دانست

+واردات خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد ایران ممنوع شد

حق نشر عکس AFP
Image caption شرکت پژو سیتروئن انتظار دارد سالانه حدود دویست هزار دستگاه خودرو در ایران تولید کند

بعد از توافق هسته‌ای ایران و برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی چندین خودروساز خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران توافقنامه امضا کرده‌اند.

شرکت خودروسازی رنوی فرانسه بیش ازسه ماه پیش، قراردادی را به منظور احیای حضور پررنگ خود در ایران امضا کرد. براساس این قرارداد، ظرفیت تولید این خودروساز سالانه ۱۵۰ هزار خودرو در ایران افزایش خواهد یافت. ظرفیت کنونی تولید خودروی رنو در ایران ۲۰۰ هزار خودرو در سال است.

شرکت فرانسوی پژو-سیتروئن هم که پیش از تحریم‌ها از فعال‌ترین شرکت‌های خودروسازی در ایران بود، گفته است که با قرارداد پنج ساله‌ای به ارزش ۴۰۰ میلیون یورو برای تولید، تحقیقات و توسعه به ایران باز می‌گردد و انتظار دارد در سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت ایران خودرو، سالانه حدود دویست هزار دستگاه خودرو در ایران تولید کند.

مطالب مرتبط