فروش نفت ایران به خریداران عمده آسیایی تقریبا دو برابر شد

حق نشر عکس Mehrnews
Image caption صادرات نفت ایران به مشتریان عمده آسیایی نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شده است

منابع نفتی گفته‌اند که فروش نفت خام ایران به خریداران عمده در آسیا در ماه دسامبر سال گذشته به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

خبرگزاری رویترز با استناد به آمار منابع دولتی کشورهای آسیایی و پیگیری محموله تانکرهای نفتکش گفته است که در این ماه میزان نفت صادراتی ایران به چهار وارد کننده عمده در آسیا، یعنی چین، هند، کره جنوبی و ژاپن به یک میلیون و ٨٩٠ هزار بشکه در روز رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن تقریبا ٩٠ درصد بیشتر بود.

البته از نظر حجم، فروش نفت ایران به این کشورها در ماه دسامبر برای دومین ماه متوالی سیر نزولی طی کرد. در ماه اکتبر، ایران توانست نزدیک به ٢ میلیون بشکه نفت به خریداران عمده آسیایی بفروشد. به گزارش آژانس بین المللی انرژی، فروش ماه اکتبر بالاترین میزان از سال ٢٠١٠ میلادی به بعد بود.

اگرچه اعضای سازمان اوپک در ماه نوامبر با کاهش تولید کل سازمان به میزان یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه موافقت کردند، اما ایران از این ترتیبات معاف شد. مقامات ایرانی گفته بودند که تحریم‌های نفتی سال‌های قبل باعث شده بود تا این کشور قادر به استفاده از سهمیه خود در اوپک نباشد و بازار نفتی خود را از دست بدهد، بنابراین می‌بایست برای کسب موقعیت خود در بازار نفت تلاش کند.

تحریم‌های نفتی با اجرایی شدن برجام در اوایل سال گذشته میلادی لغو شد و طی یک سالی که از لغو تحریم‌ها گذشته، ایران توانسته است به طور متوسط صادرات خود به مشتریان عمده آسیایی را به یک میلیون و ٦٣٠ هزار بشکه در روز برساند که حاکی از افزایشی معادل ٦٠ درصد در مقایسه با دوره تحریم است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption چین همچنان بزرگترین مشتری نفت خام ایران است

در حالیکه تحریم نفتی موقعیت نفتی ایران در بازارهای بین المللی را متزلزل کرده بود، روند بازپس گیری این موقعیت بدون هزینه نبوده است. به گفته کارشناسان، دولت ایران برای ترغیب خریداران نفتی به دادن تخفیف‌های قابل توجه در قیمت نفت صادراتی خود روی آورده است. به عنوان مثال، طبق آمار وزارت دارایی ژاپن که روز دوشنبه منتشر شد، بهای نفت خام صادراتی ایران به ژاپن در ماه دسامبر به طور متوسط حدود ٤٣ دلار و ٨٧ سنت بود که در مقایسه با بهای نفت صادراتی اکوادور و کلمبیا حدود ٣٣ درصد ارزان‎‌تر بوده است.

در مقابل، واردات نفت ژاپن از ایران طی یک سال پس از برجام بیش از ٤٠ درصد افزایش یافت و در ماه گذشته میلادی، به بالای ٢٤٦ هزار بشکه در روز رسید. واردات نفتی چین هم بالای ٢٤٦ هزار بشکه در روز، یعنی حدود ٣٠ درصد بیشتر شد. خرید هند در این ماه به طور متوسط بیش از ٥٤٦ هزار بشکه در روز و خرید کره حنوبی بالای ٤١٠ هزار بشکه در روز بود که هفت برابر واردات نفتی آن کشور در دوره مشابه سال قبل بالغ می‌شد.

برخی کارشناسان پیش بینی کرده‌اند که با توجه به اینکه برای نخستین بار از پیش از تحریم‌های نفتی، اندونزی هم به خریداران نفت ایران می‌پیوندد، انتظار می‌رود صادرات نفت ایران در ماه فوریه نسبت به ماه جاری افزایش یابد و به حدود دو میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز برسد. میزان صادرات ایران در ماه ژانویه به متوسط ٢ میلیون و ١٦٠ هزار بشکه در روز رسید که به پائین‌ترین سطح از ماه ژوئیه به بعد بود.