توشیبا میلیاردها دلار ضرر داد؛ رئیس هیات‌مدیره استعفا کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای شیگا از ریاست هیات‌مدیره توشیبا کنار کشیده است

رئیس هیات‌مدیره شرکت توشیبا ساعاتی پس از افشای جزئیات مربوط به زیان چند میلیارد دلاری این شرکت ژاپنی، از سمت خود استعفا کرد.

توشیبا به تازگی اعلام کرد که در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۱۷ میلادی، حدود ۳۹۰ میلیارد ین (معادل سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار) ضرر کرده است.

طبق اعلام این شرکت، شیگه‌نوری شیگا، رئیس هیات‌مدیره توشیبا، با به عهده گرفتن "مسئولیت مدیریتی مربوط به این ضرر" از سمت خود کنار می‌رود.

پیش از این، با در نظر داشتن تجارت مشکل‌دار توشیبا در زمینه انرژی هسته‌ای، گروهی از تحلیلگران هشدار داده بودند که آینده این شرکت در خطر است و پیش‌بینی کردند که توشیبا به زودی از ضرر چند میلیارد دلاری خود خبر می‌دهد.

+ زیان بی‌سابقه توشیبا

حق نشر عکس Reuters
Image caption توشیبا بعد از سامسونگ، دومین تولیدکننده بزرگ کارت حافظه در دنیا است

توشیبا سرمایه‌گذاری قابل توجهی در زمینه انرژی هسته‌ای کرده است، ولی در پی مشکلاتی که برای شرکت وستینگهاوس (از شرکت‌های تابعش) در آمریکا و نیز در نیروگاه فوکوشیما پیش آمد، این استراتژی زیر سوال رفته است.

شرکت وستینگهاوس در سال ۲۰۱۵ میلادی، یک واحد هسته‌ای و بخش خدماتی مربوط به آن را در آمریکا خرید، ولی بعدا گفته شد که دارایی‌های خریداری‌شده، به احتمال زیاد ارزشی کمتر از برآوردهای اولیه دارد.

این شرکت اعلام کرده است که به منظور تامین بخشی از نیاز مالی خود، در پی فروش قسمتی از تجارت سودآورش در زمینه تولید کارت (تراشه‌) حافظه است. این شرکت بعد از سامسونگ، دومین تولیدکننده بزرگ کارت حافظه در دنیا به شمار می‌رود.

پیش از این، در سال ۲۰۱۵ میلادی، گزارش شد که توشیبا برای هفت سال میزان سود خود را بیش از میزان واقعی برآورد و اعلام کرده است. در پی انتشار این گزارش، مدیر اجرایی این شرکت استعفا کرد.

+ مدیر عامل توشیبا به خاطر مبالغه در مورد سود شرکت استعفا کرد

موضوعات مرتبط