خودروساز فرانسوی، اوپل و واکسال را می‌خرد

خودروساز فرانسوی اوپل و واکس‌های را می‌خرد حق نشر عکس Getty Images

گروه خودروسازی "پی‌اس‌آ" فرانسه، مالک پژو-سیتروئن، تائید کرده است که در قراردادی به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار، شرکت‌های خودروسازی اوپل آلمان و واکسال بریتانیا را خریداری خواهد کرد.

اوپل و واکسال (واکس‌هال) بازوهای اروپایی غول خودروسازی جهان، جنرال موتورز آمریکا هستند.

این قرارداد در صورت نهایی شدن، به معنی تبدیل پی‌اس‌آ به دومین خودروساز بزرگ اروپا بعد از فولکس واگن آلمان خواهد بود.

بیشتر بدانید:

سال پیش (۲۰۱۶) شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان با سبقت گرفتن از رقیب ژاپنی خود، تویوتا، به پرفروش‌ترین خودروساز جهان تبدیل شد.

حدود یک ماه و نیم پیش، فولکس واگن با انتشار تازه‌ترین آمار فروش خود در سال گذشته میلادی اعلام کرد که توانسته حدود ۱۰ میلیون و ۳۱۰ هزار خودرو در کشورهای مختلف جهان به فروش برساند.

حق نشر عکس AFP
Image caption قرارداد جدید مایه نگرانی هزاران کارمند خودروساز شرکت واکسال در بریتانیا شده است

شرکت جنرال موتورز در حدود ده کارخانه تولید خودرو در اروپا دارد و اتحادیه های صنفی نگرانند که با این قرارداد هزاران نفر شغل خود را از دست دهند.

واحد اروپایی این خودروساز از سال ۱۹۹۹ میلادی نتوانسته به سود دست پیدا کند.

حدود ۴۵۰۰ نفر فقط در دو کارخانه جنرال موتورز در بریتانیا هم اکنون مشغول به کار هستند که آینده شغلی آنها با قرارداد جدید روشن نیست.

گروه خودروسازی پی‌اس‌آ گفته که مجبور است هزینه‌ها را کاهش دهد تا تولید این خودروها را سودده کند. اما این، مایه نگرانی کارکنان واکسل در بریتانیا شده است.

مدیران این خودروساز گفته‌اند که قرار است تا سال ۲۰۲۶ میلادی سالانه حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار صرفه جویی داشته باشند که به گفته آنها بیشتر کاهش هزینه ها در سال ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد.

به گفته پی‌اس‌آ، بسیاری از کشورها رغبتی به خرید خودروهای فرانسوی ندارند و خرید اوپل به توسعه بازارهای جدید کمک خواهد کرد.

بیشتر بدانید:

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط