دولت ترامپ به خط لوله جنجالی مجوز داد

طرح ساخت این خط لوله با اعتراض‌های وسیع فعالان محیط زیست و همچنین سرخپوست‌های ساکن در آمریکا و کانادا همراه بود. حق نشر عکس Reuters
Image caption طرح ساخت این خط لوله با اعتراض‌های وسیع فعالان محیط زیست و همچنین سرخپوست‌های ساکن در آمریکا و کانادا همراه بود.

دولت دونالد ترامپ به شرکت ترانس‌کانادا مجوز داده که ساخت خط لوله جنجالی کی‌استون اکس‌ال را آغاز کند. باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، این پروژه را به دلیل ملاحظات زیست‌محیطی وتو کرده بود.

دونالد ترامپ ضمن اعلام خبر اعطای مجوز ساخت خط لوله گفت: "امروز روزی بزرگ برای فرصت‌های شغلی در آمریکا است." شرکت ترانس‌کانادا هم این تصمیم را "نقطه عطفی چشمگیر" توصیف کرده است.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید این پروژه منافع آمریکا را برآورده خواهد کرد.

این خط لوله چند میلیارد دلاری روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام کانادا را به پالایشگاه‌های آمریکایی در ساحل خلیج مکزیک می‌رساند.

طرح ساخت این خط لوله با اعتراض‌های وسیع فعالان محیط زیست و همچنین سرخپوست‌های ساکن در آمریکا و کانادا همراه بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption مجوز گرفتن خط لوله در دفتر رئیس جمهور آمریکا و با حضور مقام‌های دولتی و مدیران شرکت ترانس‌کانادا اعلام شد

از آنجا که نفت‌ خط لوله کی‌استون به روش‌های معمول استخراج نشده و از ماسه‌های قیردار گرفته می‌شود، انتشار گاز گلخانه‌ای آن بیشتر خواهد بود. علاوه بر این نگرانی از آلودگی نفتی و آسیب زدن به مکان‌های مقدس برای سرخپوستان، از دلایل دیگر مخالفت با ساخت این خط لوله بودند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، از آنجایی که پیشتر مدیر شرکت نفتی اکسون موبیل بود خود را از تصمیم‌گیری درباره خط لوله کنار کشیده بود، چرا که امکان تداخل منافع به عنوان وزیر خارجه و مدیر سابق یک شرکت نفتی وجود داشت.

سخنگوی وزارت منابع طبیعی کانادا از تصمیم دولت آمریکا استقبال کرده است.