مبادلات بازرگانی افغانستان و قزاقستان به ۴۳۷ میلیون دلار رسید

افغانستان حق نشر عکس ACCI
Image caption افغانستان درصدد گسترش روابط تجاری با قزاقستان است

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان اعلام کردند که مبادلات تجاری میان افغانستان و قزاقستان به ۴۳۷ میلیون دلار رسیده ‌است.

برای توسعه بیشتر روابط تجاری میان افغانستان و قزاقستان، اتاق تجارت و صنایع افغانستان و بازرگانان قزاقستانی امروز، شنبه ۱۹ حمل/فروردین نشست مشترکی در کابل برگزار کردند.

براساس اعلام مقام‌های دوطرف حجم واردات افغانستان از قزاقستان افزایش یافته و به ۴۲۶ میلیون دلار رسیده و صادرات افغانستان هم به این کشور ۱۱ میلیون دلار است.

صادرات عمده افغانستان سنگ مرمر، تولیدات کشاورزی، میوه خشک و قالی اعلام شده‌ است. افغانستان نیز از قزاقستان بیشتر مواد سوخت، گاز، آهن، غله‌جات و دارو وارد کرده ‌است.

افغانستان قبل از این وابسته به واردات از پاکستان و ایران بود.

بیشتر بخوانید:

+ برنامه افغانستان برای سرمایه‌گذاری مقام نخست را میان کشورهای آسیای میانه گرفت

+ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان برای نخستین بار در افغانستان اجرا می‌شود

+ رشد اقتصادی افغانستان در سال ۱۳۹۵ دو درصد اعلام شد

با بالا گرفتن تنش میان افغانستان و پاکستان در سالهای اخیر، کابل تلاش کرده است میزان وابستگی خود را به پاکستان کاهش دهد.

برای کابل کشورهای آسیایی میانه بدیل خوبی برای پاکستان به شمار می‌رود.

در نشست مشترک بازرگانان افغانستان و قزاقستان که با تلاش اتاق تجارت و صنایع افغانستان و سفارت قزاقستان در کابل، برگزار شد، مقام‌های افغانستان اعلام کردند که در صدد اند با توسعه روابط تجارتی با قزاقستان مسیر بازرگانی افغانستان به کشورهای چین و روسیه را نیز باز کنند.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در نشست امروز گفت که افغانستان در سه بخش ترانزیت، سرمایه‌گذاری و تجارت با طرف قزاقستان گفت‌وگو خواهد کرد.

او گفت که قزاقستان حلقه مهم برای اتصال افغانستان به چین و روسیه به حساب می‌آید و کابل از این طریق به دریای سیاه وصل خواهد شد.

به گفته آقای الکوزی سرمایه‌گذاران قزاقستانی تجارب خوبی در زمینه تولید مواد خوراکه و صنعتی دارند. افغانستان نیز امکانات لازم را برای تولید این مواد دارد که می‌تواند برای همکاری دو طرف کمک کند.

افغانستان امیدواراست که بتواند رضایت قزاقستان را برای صدور میوه‌اش از راه این کشور به روسیه جلب کند.

افغانستان سال گذشته بیش از یک میلیون تن میوه و سبزی تولید کرد که تنها توانست ۱۴۰ هزار تن آن را صادر کند و از آن میان ۱۳۰ هزار تن آن به پاکستان صادر شد.

انور اسماعیل‌اوف، مستشار سفارت قزاقستان در کابل در این نشست گفت، مشکلات ترانزیتی تاجران افغان برای دسترسی به بازارهای قزاقستان حل خواهد شد.

هم اکنون ۴۴ شرکت سرمایه‌گذاری قزاقستانی به ازرش ۳۰ میلیون دلار در افغانستان سرمایه گذاری کرده‌اند.

دو سال قبل ارزش مواد وارداتی از پاکستان به افغانستان در ۶ ماه اول سال ۳.۸ میلیارد دلار اعلام شده بود.

در این سال 'اتاق مشترک بازرگانی و صنایع و معادن ایران و افغانستان' اعلام کرد که به ارزش افزون بر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از ایران به افغانستان کالا صادر شده ‌است.

ارزش واردات ایران از افغانستان نیز در سال ۹۲ خورشیدی ۳۲ میلیون و ۲۹۷ هزار دلار اعلام شده بود.

مطالب مرتبط