پرتاب آزمایشی موشک تجاری از نیوزلند

موشک تجاری حق نشر عکس TWITTER@ROCKETLABUSA

یک شرکت آمریکایی با استفاده از یک پایگاه خصوصی در نیوزلند موشکی از نوع الکترون را به منظور اجرای برنامه‌های تجاری در فضا پرتاب کرد.

شرکت 'راکت لب ' در توییتر خود ضمن اعلام این خبر نوشت که پرتاب موشک آزمایشی که طول آن ۱۷ متر است، از شبه جزیره ماهیا در جزیره شمالی صورت گرفت.

پرتاب آزمایشی این موشک بخشی از برنامه تجاری - فضایی است که با هدف کاوش و دستیابی به اطلاعات صورت می‌گیرد.

شرکت راکت لب قرار است تا اواخر سال برنامه پرتاب دائمی موشک‌های کوچک و ارزان برای حمل ماهواره و محموله‌های دیگر را آغاز کند.

رسانه‌ها و تماشاگران اجازه نداشتند هنگام پرتاب موشک در پایگاه حضور یابند اما این شرکت، ویدیویی را در توییتر خود از لحظه پرتاب منتشر کرده است.

پیتر بک، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت راکت لب واقع در کالیفرنیا بعد از پرتاب گفت که "پرواز بسیار عالی بود" اما موشک به مدار زمین نرسید.

حق نشر عکس DIGITAL GLOBE
Image caption این پایگاه واقع در شبه جزیر ماهیا در جزیره شمال است

آقای بک که خود اهل نیوزلند است گفت که شرکت در این زمینه در حال تحقیق است اما "اینکه در اولین آزمایش خود توانستیم به فضا برسیم به این معناست که در برنامه‌های تجاری خود وارد مرحله جدیدی شدیم، مسیری که طی آن می‌توانیم با انتقال محموله مشتریانمان فضا را برای تجارت باز کنیم."

در این پرتاب آزمایشی، موشک الکترون بدون محموله به فضا فرستاده شد، اما در صورتی که برنامه‌های شرکت راکت لب به خوبی پیش رود، سه پرتاب دیگر هر کدام با محموله‌هایی به وزن ۱۵۰ کیلوگرم تا اواخر سال جاری انجام خواهد شد.

چرا نیوزلند؟

این کشور نسبت به آمریکا دارای ترافیک هوایی کمتری است و احتمال آنکه موشک پس از پرتاب لازم به تغییر مسیر باشد کمتر است.

نیوزلند از نظر جغرافیایی در منطقه‌ای قرار دارد که راحت‌تر می‌توان ماهواره ها را در مدار شمال به جنوب دور کره زمین نصب کرد.

این کشور امیدوار است به مرکزی نسبتا کم هزینه برای اجرای برنامه‌های فضایی تجاری تبدیل شود.

موضوعات مرتبط