اوپک در مورد تمدید ۹ ماهه محدویت تولید نفت توافق کرد

حق نشر عکس EPA

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در نشست امروز خود در مورد تمدید ۹ ماهه محدویت تولید نفت توافق کرد.

تصمیم پنج ماه گذشته این سازمان در مورد کاهش تولید نتوانست به افزایش قیمت نفت آن طور که اعضای این سازمان به آن امید بسته بودند، منجر شود.

+ عربستان و روسیه توافق محدود کردن تولید نفت را تمدید کردند

روسیه و عربستان دو تولید کننده عمده نفت قبلا موافقت خود را با ادامه محدودیت‌ها در مورد میزان تولید تا نه ماه دیگر اعلام کردند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، یکی از مشکلاتی که اوپک با آن رو‌به‌رو است، این است که کاهش تولید نفت، به صنعت شیل در آمریکا کمک می‌کند.

شیل نوعی از سنگ های رسوبی فشرده است که در اعماق زمین در دما و فشار زیاد باعث تبدیل مواد ارگانیک به نفت و گاز می شود، ولی خاصیت تراوایی کم مانع از تولید و جریان یافتن سیال آنها به داخل چاه می‌شوند. معمولا نفت و گازموجود در سنگ های شیل با تزریق آب و مواد شیمیایی آزاد و استخراج می‌شوند.

توافق جاری اوپک در مورد سقف تولید که در اواخر سال گذشته میلادی به دست آمد، تنها شش ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۷) را شامل می‌شود.


اوپک؛ نشست استثنایی اما قابل انتظار

امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی در محل نشست اوپک

نشست امروز اوپک در چهار سال اخیر یک استثنا بود. همه از قبل درباره نتیجه اجماع داشتند و اجلاس قبل از نهار به پایان رسید. البته نشست دومی هم با همتایان غیر اوپکی درکار است تا آنها هم به توافق تمدید بپیوندند ولی آن هم کار زیادی ندارد چون روسیه هم با اوپک همراه شده است.

معنای توافق امروز این است که سطح تولید کشورها برای ۹ ماه در سطح کنونی ثابت می‌ماند، همان سطح تولیدی که در نوامبر بعد از کاهش تولید اکثر کشورها توافق شد. ایران در ۹ ماه آینده تقریبا ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه تولید می‌کند. اما لیبی و نیجریه از توافق امروز مستثنا خواهند بود چون در این کشورها شرایط بحرانی است و تولیدشان کاهش شدیدی داشته است.

حالا چشم تولیدکنندگان بزرگ نفت به تابلو بورس‌های نفت در جهان خواهد بود تا تاثیر تصمیم خود را بر قیمت ببینند ولی شاید قدری ناامید شوند چون قرار نیست با این توافق مثل ماه نوامبر قیمت ناگهان ۱۵ درصد بالا برود. بازار از قبل انتظار داشت محدودیت تولید تمدید شود.

موضوعات مرتبط