بانک مرکزی: معاملات مسکن تهران در اردیبهشت افزایش یافته است

تهران حق نشر عکس Mizan

بانک مرکزی ایران در گزارش "تحولات بازار مسکن شهر تهران" اعلام کرده تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران در اردیبهشت‌ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل (اردیبهشت ۱۳۹۵) افزایش داشته است.

براین اساس، در مجموع ۱۶ هزار و ۴۰۰ آپارتمان در اردیبهشت ماه امسال در تهران معامله شده است که این تعداد که نسبت به اردیبهشت سال قبل شش و ۴ دهم درصد افزایش نشان می‌دهد.

این گزارش برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات ایران است که هر ماه توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود.

در گزارش بانک مرکزی "متوسط قیمت" هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در تمامی مناطق شهر تهران در اردیبهشت ‌ماه بیش از چهار میلیون و سیصد هزار تومان اعلام شده که نسبت به اردیبهشت سال قبل نزدیک به ۶ درصد افزایش داشته است.

این آمار در حالی اعلام شده که در فروردین ماه به دلیل تعطیلات طولانی نوروز تعداد معاملات عمدتا کم است و بعضی از فعالان بازار مسکن این افزایش را به انباشته شدن معاملات نیمه تمام در اواخر اسفند و نیمه فروردین نسبت می‌دهند.

رکود بازار مسکن در سال‌های اخیر یکی از دغدغه‌های دولت ایران بوده است و خروج از این رکود می‌تواند به رونق اقتصادی در این کشور کمک کند.

پیشتر حسن محتشم، رئیس‌انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران، اعلام کرده بود که رکود بازار مسکن ناشی از افزایش ناگهانی قیمت‌ها در سال‌های ۹۰ و ۹۱ است.

به گفته آقای محتشم "رکود بازار مسکن به دلیل سیاست‌های انقباضی دولت در جهت تک رقمی کردن نرخ تورم است و در سال ۹۶ نیز این رکود بهبود نخواهد یافت."

از مهمترین عوامل رکود در بازار مسکن ایران که کارشناسان به آن اشاره کرده‌اند بالا بودن عرضه مسکن در مقایسه با تقاضا به دلیل کاهش قدرت خانه‌دار شدن شهروندان ایرانی است.

در ایران بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ساختمان است و به عقیده کارشناسان اقتصادی، ادامه رکود در این بخش، مشکلات اقتصادی بیشتری ایجاد می‌کند برای همین دولت سعی دارد با پرداخت انواع وام مسکن و روش‌های تشویقی دیگر این بخش را از رکود خارج کند.

بانک مرکزی ایران "تک رقمی شدن" نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن را عامل مهمی در معرفی شرایط "مناسب" برای خانه دار شدن در شرایط کنونی خوانده است.

اما به گفته فعالان بازار مسکن تسهیلات دولت در بخش مسکن جوابگوی نیازهای آنها برای خانه‌دار شدن نیست و متقاضیان باید حدود ۸۰ درصد هزینه خرید خانه را خودشان تامین کنند تا بتوانند از تسهیلات بانکی بهره‌مند شوند و در این شرایط قشر ضعیف جامعه همچنان توانایی خرید خانه ندارد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط