سقوط بورس تهران بعد از حملات تهران

حق نشر عکس ILNA

در پی حمله مسلحانه به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت الله خمینی که تعدادی کشته و مجروح بر جای گذاشت، بازار بورس تهران با کاهش شدیدی مواجه شد و صف طولانی برای فروش سهام تشکیل شد.

گزارشها نشان می دهد در حالی که شاخص کل سهام تا پیش از حمله ۸۰ هزار ۲۹۹ واحد بود بعد از حادثه با کاهش ۵۴۱ واحدی مواجه شد و به ۷۹ هزار و ۷۵۸ واحد رسید.

رشد بازار بورس در هفته جاری به خصوص به دلیل تعطیلات دو روزه در میانه هفته، منفی بود و با کاهش ۲۱۴ واحدی از ۸۰ هزار و ۵۱۳ واحد به ۸۰ هزار و ۲۹۹ واحد رسیده بود.

اما با انتشار خبر حمله روز چهارشنبه سیر نزولی شاخص بورس تشدید شد و با شوک حمله به مجلس و آرامگاه آیت الله خمینی، سهامداران که اکثر آنها را سهامداران حقیقی تشکیل می دادند، در صف فروش سهام قرار گرفتند.

گزارشها نشان می دهد که علت اصلی کاهش شدید شاخص بورس حملاتی بود که در تهران انجام شد اما کارشناسان می گویند که تعطیلی روزهای چهاردهم و پانزدهم خرداد باعث کم رمقی بازار بورس شده بود و با انتشار خبر حملات در تهران، شاخص اصلی سهام بورس اوراق بهادار تهران واکنش بیشتری نشان داد و بزرگترین ریزش سهام در سال ۹۶ را رقم زد.

شوک ناشی از حمله به عقیده برخی کارشناسان طبیعی و گذرا خواهد بود اما این احتمال وجود دارد که در اوایل هفته آینده نیز بورس تهران با رشد منفی مواجه باشد.

شاخص بورس تهران در آخرین روز فعالیت خود در سال گذشته روی عدد ۷۷ هزار و ۲۳۰ واحد بود ولی بعد از شروع سال جدید، روند صعودی خود را آغاز کرد و تا پایان اردیبهشت همچنان روند افزایشی ادامه داشت.

برخی کارشناسان بازار سرمایه می گویند که افزایش شاخص بورس در دو ماه اول سال بدون ورود نقدینگی تازه و تنها با خوش بینی از نتایج احتمالی انتخابات ریاست جمهوری اتفاق افتاد و بعد از انتخابات، شاخص بورس در مسیر نزولی افتاد و این روند همچنان ادامه دارد.

حق نشر عکس Tasnim

شاخص بورس از ابتدای سال رشد بیشتر از ۳ هزار و ۹۰۰ واحد رشد داشت اما از ابتدای خرداد و بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری در مسیر نزولی افتاد و گزارشها نشان می دهد شاخص بورس در دو هفته اول خرداد بیشتر از ۱۴۰۰ واحد سقوط کرده است.

با نزدیک شدن زمان مجمع عمومی سالانه شرکت ها همواره این امیدواری وجود داشت که با اعلام میزان سوددهی شرکت ها، قیمت سهام افزایش پیدا کند اما برخی گزارش ها نشان می دهد که به دلیل رکود چند سال اخیر، وضعیت مالی شرکت ها بهبود چندانی پیدا نکرده و احتمال افزایش قیمت سهام و بهبود شاخص بورس وجود ندارد.

از نظر برخی فعالان بازار بورس انتظار کاهش قیمت ها تحت تاثیر حملات روز چهارشنبه به مجلس و آرامگاه آیت الله خمینی در روزهای آینده بعید به نظر می رسد به خصوص که فاصله دو روز تعطیلی پایان هفته می تواند از شدت تاثیرگذاری آن بکاهد اما ادامه روند کاهشی شاخص بورس که از ابتدای خرداد شروع شده، دور از انتظار نیست.

به نظر برخی کارشناسان بازار بورس، مدتهاست که نرخ ارز در بازار تغییر محسوسی نداشته و ارزش ریال تا حدودی حفظ شده است و علاوه بر آن، نرخ سود سپرده های بانکی نیز ثابت مانده است، بنابر این به نظر نمی رسد در آینده نزدیک این نرخ سود کاهش پیدا کند. برای همین هم به نظر نمی رشد تغییر محسوس و معناداری در بازار بورس اتفاق بیفتد.

هر چند برخی فعالان بازار بورس می گویند در انتظار معرفی کابینه هستند چون به نظر آنها با معرفی تیم اقتصادی جدید در دولت و متوقف شدن سیاست های انقباضی در اقتصاد، بورس هم می تواند امیدوار به بهبود شاخص ها باشد.

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، ارزش بورس را ۳۲۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است که نسبت به ابتدای سال بیشتر از سه هزار میلیارد تومان به ارزش آن اضافه شده است.

با ادامه روند کاهش شاخص اصلی بازار بورس و از آنجا که نشانه ای از تغییر معنادار در شرایط بورس به چشم نمی خورد، این احتمال وجود دارد که ارزش بازار بورس باز هم کاهش پیدا کند و به وضعیت پایان سال گذشته نزدیک شود.

حق نشر عکس Majid Saeedi