بانک بارکلیز بریتانیا به فساد در رابطه با قطر متهم شد

بانک بارکلیز حق نشر عکس Getty Images
Image caption بارکلیز یکی از چهار بانک عمده بریتانیا است

دفتر تحقیقات فساد در بریتانیا بانک بارکلیز، یکی از چهار بانک بزرگ این کشور و مدیران سابقش را متهم کرده است که در جریان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ تبادل‌های مالی با قطر داشته که در آنها تخلف و فساد رخ داده است.

بانک بارکلیز گفته است که منتظر جزئیات بیشتری از پرونده است تا موضع خود را روشن کند.

این بانک در جریان بحران سال ۲۰۰۸ از سرمایه‌‎گذاران قطری حدود ۱۲ میلیارد سرمایه جلب کرد و اکنون رسما متهم شده که پرداخت‌هایی اعلام‌نشده به این سرمایه‌گذاران انجام داده است. این بانک می‌خواست با تقویت منابعش ناچار به دریافت کمک از دولت نشود و یک بانک خصوصی باقی بماند.

این اولین باری است که بانکی در بریتانیا در ارتباط با تحولات بحران مالی ۲۰۰۸ به دادگاه کشیده می‌شود.

جان وارلی، مدیرعامل سابق بارکلیز به همراه سه مدیر ارشد دیگر باید ماه آینده میلادی در دادگاه حاضر شوند.

بارکلیز و مدیرانش با دو اتهام مواجه هستند. اتهام اول "تبانی برای فساد" است و به مبالغی مربوط می‌شود که بارکلیز به عنوان "حق مشاوره" به طرف قطری داده بود. این حق مشاوره‌ها بیش از ۳۰۰ میلیون پوند گزارش شده است.

اتهام دوم "معاونت غیرقانونی" است و به وامی ۲ میلیارد پوندی برمی‌گردد که بارکلیز پس از مذاکرات جلب سرمایه و خرید سهام از طرف قطری به آنها داد. این یعنی بخشی از پولی که قرار بود بارکلیز برای تقویت خود از قطر جلب کند، از منابع خود بانک تامین شده بود.

به گزارش رویترز قطر بزرگترین سهامدار بارکلیز، حدود ۶ درصد سهام آن را در اختیار دارد. موسسات مالی قطری در این پرونده به تخلفی متهم نشده‌اند.

موضوعات مرتبط