مقام نفتی در ایران مشکل مبادلات بانکی با چین را تایید کرد

معاون وزیر نفت ایران حق نشر عکس SHANA

معاون وزیر نفت ایران تایید کرده که دریافت پول محصولات صادرات پتروشیمی ایران به چین، به مشکلاتی برخورده است.

به گفته مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت ایران، قوانین جدید "مبارزه با پولشویی" در چین باعث این مشکل بوده که از سفیر چین درباره آن توضیح خواسته شده و باید در سطح بالا در این زمینه مذاکره شود.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی از "توقف" صادرات پتروشیمی ایران به چین منتشر شد و برخی رسانه‌های محافظه‌کار آن را "تحریم پتروشیمی ایران از سوی چین" خواندند، اما مقام‌های دولتی چنین تحریمی را رد کردند.

بعد از نفت، محصولات پتروشیمی، دومین صادرات مهم ایران به چین است و حدود ۴۰ درصد از صادرات پتروشیمی ایران به چین فرستاده می‌شود.

مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که "مساله به جایی رسیده که مقام‌های ارشد دو کشور باید درباره آن مذاکره کنند."

به گفته او، ایران از سفیر چین در تهران توضیح خواسته است.

پیشتر مهدی شریفی نیک‌نفس، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، از صادرکنندگان عمده صنایع پتروشیمی، به ایرنا گفته بود که از اواسط اردیبهشت ماه، با اجرای قوانین مبارزه با پولشویی در بانک‌های چین، در انتقال پول به ایران "سخت‌گیری" شده است.

به گفته آقای شریفی نیک‌نفس، به دلیل اینکه امکان نقل و انتقال پول بین ایران و چین وجود ندارد، صادرات محصولات "برخی شرکت‌ها" متوقف شده است.

او می‌گوید چین، بانک‌های ایرانی را همچنان در فهرست شرکت‌هایی نگه داشته که تجارت با آنها "پرخطر" است.

آمریکا سخت‌گیری بر بانک‌های چینی را افزایش داده است. موضوعی که باعث اعتراض چین شده است.